Wolfgang Köhler kimdir?

Wolfgang Köhler kimdir? Bilimsel katkıları hangi alanda ve kimlerle beraber olmuştur?

21 Ocak 1887’de Reval’de (bugün Estonya’da Tallinn) doğmuş, 11 Haziran 1967’de Amerika’nın New Hampshire Eyaleti’nin Enfield kentinde ölmüştür. Beş yaşındayken ailesi ile birlikte Almanya’ya göçen Köhler, Wolfenbüttel’de ortaöğrenim görmüştür, Tübingen’de başladığı yükseköğrenimini Bonn Üniversitesinde sürdürmüş ve 1909’da da Berlin’de Friedrich-Wilhelm Üniversitesinden doktora almıştır. Asistan olarak girdiği, 1911’de doçent olduğu Frankfurt Üniversitesinde, daha sonra birlikte Gestalt psikoloji akımının öncülüğünü yapacağı Wertheimer ve Koffka ile tanıştı.

Wolfgang Köhler, Alman psikologtur. Gestalt yaklaşımına birçok katkısı olmuştur.

Wolfgang Köhler, Gestalt psikolojisinin temelini oluşturan eğitimcilerdendir. Wertheimer ve Koffka ile beraber çalışarak bu akımın liderliğini yapmışlardır.

Alman asıllı Amerikalı psikologdur.

Gestalt psikolojisine katkısı ve şempanzeler üstüne deneyleriyle tanınmıştır.

1887 doğumlu Gestalt psikolojisinin oluşumuna önemli katkıda bulunan Alman bir psikologdur.

İngilizceden çevrilmiştir-Wolfgang Köhler, Max Wertheimer ve Kurt Koffka gibi Gestalt psikolojisinin oluşumuna katkıda bulunan bir Alman psikolog ve fenomenologdu.İngilizceden çevrilmiştir-Wolfgang Köhler, Max Wertheimer ve Kurt Koffka gibi Gestalt psikolojisinin oluşumuna katkıda bulunan bir Alman psikolog ve fenomenologdu.

">

_Wolfgang Köhler kimdir?_

Gestalt psikolojisinin gelişiminde liderlerden biri olacak olan Wolfgang Köhler, 21 Ocak 1887’de Reval Estonya’da bir Alman ailesinde doğdu. Babası bir öğretmendi ailesi yakında Almanya’ya aile taşındı. Köhler Tübingen ve Bonn üniversitelerinde okudu. Doktorasını aldığı Berlin Üniversitesi’nde (1909) Köhler, Karl Stumpf ve Max Planck altında psikoloji ve fizik okudu. 1930’lar daha fazla seyahat ve daha sonra bir yaşam değişikliği getirdi. 1934-35 yıllarında Kohler, Harvard’da William James Öğretim Görevlisi ve 1935’te Chicago Üniversitesi’nde misafir Profesör oldu. Aynı yıl Köhler, Nazi rejimine karşı konuştuktan sonra Almanya’yı akıllıca terk etti. Pennsylvania’daki Swarthmore College’da öğretmenlik yapmaya başladı ve 1946’da Amerikan vatandaşı oldu. 1955’te New Hampshire’daki Dartmouth Koleji’nde araştırma profesörü oldu. Köhler, 1947’de Ulusal Bilimler Akademisi’ne ve 1959’da Amerikan Psikoloji Derneği Başkanlığına seçildi. 1956’da Amerikan Psikoloji Derneği’nin seçkin bilimsel katkı Ödülü, 1947’de Howard Crosby Warren Madalyası (deneysel psikolojide üstün başarı için deneysel psikologlar Derneği Madalyası) ve Alman Psikoloji Derneği’nin Psikolojide seçkin başarı için Wilhelm Wundt Madalyası verildi. İki kez evlendi ve dört çocuğu vardı. Köhler, 11 Haziran 1967’de New Hampshire’da öldü.