Yağmur sularında bol miktarda B12 vitamini bulunduğu doğru mu?

Yağmur sularında bol miktarda B12 vitamini bulunduğu doğru mu? Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Yağmur sularında bol miktarda b12 vitamini bulunur. Başka vitaminler de bulunur.

b12 vitamini kesin vardır diyemeyiz öyle bir bilimsel kanıt yok. Fakat yağmur suyunun cilde , saça ve bazı hastalıklara iyi geldiği bilinir. O yüzden yüzümüzü yağmur suyuyla temizlersek cildimizin parladigini ve lekelerin geçtiğini zamanla görebiliriz.

Bu bilgiyi sadece Discovery Channel’da gördüm. Hiç bir bilimselliğe dayanmadan sadece Yağmur suyunda B12 vitamininin olduğu söyleniyor. Bu yüzden doğruluğuna inanmıyorum. Yağmur suyu yere inene kadar hava, Güneş ışınları ve havadaki toz taneleri ile etkileştiği için demir, çinko mangan gibi mineraller olabiliyor içinde. Fakat vitamini nereden alıyor sorusu çıkıyor ortaya. Buharlaşan saf su B12 vitaminini nereden bulur da bünyesine ekler. Havada serbest dolaşan vitaminler yoktur.

Şu anda net bir bilgi olmasa da yağmur sularında vitamin tarzında değerler bulunduğu biliniyor.

Steptomyces ve Pseudomonas gibi doğada bulunan pek çok mikroorganizma B12 üretmektedir. Yağmur suyunun, saf su olmadığı, mikroorganizmaları içerdiği de bilinmektedir. Bu su toplandığında, bu mikroorganizmaların yanı sıra, metabolizmaları sonucu ortaya çıkan bir yan ürün olarak B12 vitamini de yağmur suyunda bulunmaktadır.

Evet bolca içerirler hele Nisan yağmuru saça vücuda çok iyi gelir