Yağmur yağdığında camlar neden buğulanır?

Yağmur yağdığında camlar neden buğulaşır?

Buğu neden oluşur ? Yağmur yağınca buğu oluşmasının sebebi nedir ?

Yağmur yağdığı zaman camların buğulanması dışarısı ile içerisi arasındaki ısı farkından meydana gelmektedir. Sıcak hava soğuk bir havayla temas ettiğinde içindeki nemi taşıyamaz ve soğuk bir yüzeye bırakır. Camlarda ise biz ne kadar temizlik yaparsak yapalım bir takım maddeler kalır. ve nemde bu maddelere tutunarak burada kalır. Akıp gitmez. Buğulanmayı önlemek için iç ve dış mekan hava sıcaklıklarını dengelemek gerekir bu da pencereyi kısa bir süre açmaka çözülebilir.

dışarısı ve içerisi arasındaki sıcaklık farkından dolayı oluşur.

Bu durum havadaki nem oranıyla alakalı bir durumdur. Sıcak hava soğuk havadan daha fazla nem taşımaktadır. Bu yüzden içerideki sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile çarpıştığında fazla nemi tasiyamayacak ve bu nem camlara ve duvarlara carpacaktir. Camlarda buğulanmaya ve ortamda fazla nem olursa rutubete yol açacaktır.

Dışarısı ile içerisinin ısı farkından meydana geliyor ve dolayısıyla her yağmur yağdığında buğu olmaz.

Bunun sebebi daha çok içerinin ve dışarının sıcaklık ortamı farkli olduğu için oluyor.

Dışarının hava derecesi ile içerinin derece farklı olması nedenidir. Yağmur yağarken içerisi farklı sıcaklık olduğu için birisi daha da soğuk hava olursa içerisi buharlaşır soğuk hava ile sıcak hava sonucu yoğuşma ile. Tabiki bu genelde soğuk havalarda olur eğer fazla hava farkl olmazsa buharlasmada olmayabilir .

Sıcak hava ve soğuk havanın birleşimi olduğu için buğulanma olayı gerçekleşir. Dışarıda soğuk hava hakimler içeride sıcak havanın hakim olması bir kargaşanın olduğunun habercisidir.

İçerisi sıcak olur dışarısı soğuk olur ondan buğulanır sıcakla soğuk birbirine karıştığı için bence