Yakınını kaybeden bireye nasıl yaklaşmalıyız?

Yakınını kaybeden bireye nasıl yaklaşmalıyız? Düşüncelerinizi belirtiniz?

Sakin bir şekilde baş sağlığı dileyerek ve elinden geldiğince onun moralini yüksek tutmaya çalışmak gerek.

Duygular çöküntü içinde olan insanlara ne söylesende düzelmeyecek sadece yanında olduğunu bilmesi ona yeter.

Yakınını kaybeden bireylere Öncelikle ona destek olmalı moralini yüksek tutmak için konuşmalı sakinleştirmelidir. Bu dünyanın Fani olduğunu ve Hepimizin bir gün diğer dünyaya gideceğimizi ve hepimizin sonu ölüm olduğunu hatırlatmalıyız. Evet yakınını kaybeden biri için gerçekten içi acı dolu ama yine de konuşmak hatırlatmak biraz da olsa sakinleştirir.

Şunu unutmamak lazım dünya ölümlüdür yani biz karşı tarafa sakinleştirici sözler kullanmalıyız.


Yakınını kaybeden bireylere Öncelikle ona destek olmalı moralini yüksek tutmak için konuşmalı sakinleştirmelidir. Ölümlü dünya sonuçta ne yapsak nafile .Senin onun yanında olduğunu hissetmesi, görmesi bile onu mutlu edebilir .

Öncelikle acısını anlayarak üstüne varmadan sakin olumlu ve ılımlı konuşmalıyız.Asla germemeli ve ona teselli edici sözler kullanarak bu durumun doğal bir süreç olduğunu vurgulayarak iyi şeylerden bahsetmeliyiz.

Yakınını kaybeden kişilerin yanında olup onlara destek olmalıyız. Zihinsel olarak çok yorgun ve üzgün olacaktır. Bu gibi üzücü durumlarda yanında kalıp destek olmak gerekir. Onunla konuşmalı, dertleşmeli, moralini yüksek tutmaya çalışmalıyız. Eğer kötü durumda ise sakinleştirmeliyiz biz yapamıyorsak doktora götürüp destek almak gerekebilir. Gidenin gittiğini geri gelmeyeceğini ve ölümlü dünya olduğunu hatırlamalıyız. Yanında olduğumuzu,yalnız olmadığını bildiği müddetçe kişi daha rahat ve zihinsel olarak rahatlamış hissedecektir.

Ona kaybettiği kişiden bahsetmemeliyiz. Sakın olup , yanında ağlamamaliyiz. Onu pozitif tutmalıyız.


Yakınını kaybeden kişilerin yanında olup onlara destek olmalıyız.Baş sağlığı dilemeliyiz.Sakinleştirmeliyiz…

Arkadaşımızın bir aile bireyi öldüğünde onun yanında olarak acısını paylaşabiliriiiz. Sakin kızmadan sinir etmeden yaklaşmak gerekir

Her dediğini dikkatle dinlemek lazım normalde olduğumuz anlayışdan biraz daha yardımcı olmak lazım

Zaten kötü bir gün geçirdiği için bide biz canını sıkmamalıyız. Ona karşı daha sakin dürüst ve kibar yaklaşmalıyız.

Onun canını çok sıkmamalıyız. Onu güldüreyim derken dahada üzebilirsiniz. Şöyle, mesela o vefat eden yakınına dair hiçbir eşya bulundurulmamalıdır. Onu rahat bırakıp, onu mutlu edecek şeyler söylemeliyiz.

Bence teselli edilmemeli sert değil ama normal hayatında davrandığın gibi yapıcı konuşmalar yapılmalı ve kaba davranılmamalı. Normal hayatında çok kaba biriysen uzak dur hatta. Çünkü bu bana acıyor hissi uyandırabilirsin ve bu onun gücüne gidebilir.

Yakınını kaybeden bir bireye yaklaşırken hayatta bunların da olabileceğini ileriye dönük yaşayabilmesi gerektiğini ve aslında bunların doğal bir süreç olduğunu sakin bir dille anlatılması gerekir.

O kişilere karşı daha anlayışlı bir şekilde, üzüntülerini paylaşarak yaklaşmalıyız.Yaralarını dindiremeyiz ama bir nebze azaltsak bizim için kar dır.

Öncelikle Allah kimseye bu acıyı vermesin. Bir insanın yakını kaybedince o an aklı başında olmuyor maalesef. O kişiye nasıl yaklaşılır ve nasıl teselli edilir gerçekten zor. Çünkü onun o acılı halini görünce bizde kötü oluyoruz.