Yalan makinası nedir ? Ne için kullanılır? Yalan makinasının özellikleri nelerdir?

Yalan makinası nedir ? Ne için kullanılır ? Yalan makinasının özellikleri nelerdir?

Yalan Makinesi adı üzerinde yalan söyleyen kişileri tespit etmeye yarayan teknolojik bir cihazdır. Bu cihazlar genellikle suçluların üzerinde kullanılır. Çünkü suçluların yalan söyleyip söylemediğini anlamak içindir. Yalan Makinesi kişinin kalp ritminden elinin icindeki yerine kadar birçok şekilde vücut analizi yaparak doğruya en yakın sonucu verir.

Yalan makinasi vucut ve beyin sinyallerini ,kalp atışını, kan akışını, nefes alıp verme gibi verilerden yararlanarak vücudun yalana verdiği tepkiyi tespit atan makina yani yalan söyliyen kişiyi tespit ediyor.

Bir diğer adı poligraf olan yalan makinesi, belirli sensörler ile gerçekleştirilen vücut analizi sonucunda ve bu analizler doğrultusunda söylenen cümlenin doğru veya yanlış olarak incelenmesini sağlayan makinedir.
Kişinin doğru mu yanlış mı söylediğini anlamak için kullanılır.

Yalan makinesi bir kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için en etkili yöntemlerden birisidir. Genellikle küçük makineye bağlı olan kablolar vardır ve bu kabloların ucu kişiye takılır. Yalan söylerken vücudumuzun kontrolünü sağlayamadığı duyguların açığa çıkmasını sağlamaktadır. Ciddi anlamda tüm yalanları ortaya çıkaran bir makinedir. Vücuttan gelen sinyalleri alarak kişinin doğru veya yalan söylediğini gösterir.

Yalan makinası bir kişiinin vücuna bağlanan bir teknikle kişinin beyin fonksiyonları incelenerek kişiye sorular sorulur kişi yalan söylediğinde beyinini yönetemediğinde bilgisayar ekranına teknik kablolar yardımıyla dalgalar gönderir burdan kişin
n yalan söyleyip söylemediği anlaşır henüz çok yaygın ve kullanışlı olmasada bir çok kişinin dikkati şimdiden çekmektedir.

Duygularımızın ve beden dilimizin okunması halinde kendimize dair bir bilgiyi saklamamız pek mümkün olmayacaktır. yalan makinesi de işte bu okumayı kısmen de olsa yapan bir teknik alettir. Vücuduna bağlanan kimsenin kalp ritmi, terlemesi, kızarması, beyin dalgaları gibi bedensel durumlarını anında tespit ederek ortaya koyar.

Yalan makinesi genellikle suçluların tespitinde kullanılır. Tabii ülkemizde böyle bir uygulama yok ama Amerikan filmlerinden gördüğümüz kadarıyla ABD’nin bazı eyaletlerinde kullanılıyor. Bir de yine filmlerden gördüğümüz kadarıyla mafya tarafından da kullanılıyor olabilir ki işte o evlerden ırak… :slight_smile:

misal sevgilin varsa seni aldatıp aldatmadığını yalan makinesine bağlayıp sorduğunda doğru cevabı ya da yanlış cevabı verdiğinde uyaran makinedir.

Yalan makinası günümüzde halen rivayetlere konu olan. Gerçekten yalanı tespit edebilip edemediği meçhul bir aygıttır. Kalp ritimlerini ölçerek insanların sorular karşısında cevap verirken kalp atışına göre doğru söylüyor veya yalan söylüyor der. Mantığı şöyledir: Doğruyu söyleyen insanın kalp atışları hızlanmaz, heyecanlanmaz ancak yalan söyleyenin hızlanır. Ancak bu kesinlik ifade ediyor mu? Tartışmalıdır.