Yalan söylediğini itiraf etmek o insanın suçunu hafifletir mi?

Yalan söylediğini itiraf etmek o insanın suçunu hafifletir mi?

1 Beğeni

Hafifletmez ancak gelip telafi etmeye çalışıyorsa nedenini anlamlı bulursak kabullenilebilir .

Bence biraz da olsa hafifletir sonuçta aklı başına gelmiş ve doğruyu söylemiş hatalarını anlamış .

Bence doğruyu söylemekte bir eylemdir. Nedenleri mantıklı ise ve doğruysa,affedilmesi lazım olur .

Yalan söylediği gerçeğini değiştirmezse de hafifletici bir sebep olarak kabul edilebilir.

Hafifletir ama çok az.Ne yaptığının farkına varıp bilinçlenmiş en azından tekrar yalan söyleyip ben yapmadım demez.

hafifletmez. Oldu hepimiz yanlışı yapalım yapalım sonra itiraf edip affedilmeyi bekleyelim. bu karşı tarafı aptal yerine koymaktır

Başkasından duyacağına ondan duysun daha iyi olur ama yalan bu güven bir kere kırılır kolay kolay eskisi gibi olmaz sevdiklerimize karşı yapacağımız son şey olsun.

En azından söylemiş hatasına devam etmemiş devam etse daha kötü yalana.

Bir nebzede olsa hafifletebilir.Ama bu onun yalancı olduğu gerçeğini de değiştirmez güveni sarsılır insanın bundan sonra her söylediği şeye acaba yine yalan mı söylüyor dedirtir.

hafifletmez tabiki ama yinede iyi birşey itiraf ettiyse pişman olmuştur bence…

Duruma göre değişir çok büyük bir yalan değilse hafifletir

Bende azda olsa hafifletebilir. Ama yinede yalan söylememek gerekir.

Yalan söylediğini itiraf etmek o yalanı hafifletmez. Çünkü sonuçta ortada bir yalan vardır. Ve itiraf hafifletici değildir.

Pişman olduğu için vicdan azabı çektiği için itiraf ettiyse zaten bunu belli eder sizde anlarsınız yinede dikkatli olmak lazım hemen affetmeden önce

Yalanın türüne bağlı küçükse sorun teşkil etmez söylenmeyebilir. Büyükse ve ağır sonuçları varsa vicdanına kalmış.

Sadece itiraf etmek hafifletmez, eğer yalan söylediği için pişmansa hafifletir.

İtiraf etmek sadece kişinin vicdanını rahatlatır bence suçu hafifletmez en azından ben olsam hafif hissetmesini sağlamazdım

kesinlikle hafifletmemeli.Çok önemli bir gerekçesi yoksa yalan insanın suçunu hafifletmemeli.

bence hafifletir ama aynı hatta yı tekrar dan. Yaparsa asla affetmem