Yalıtkan madde nedir?

Yalıtkan madde nedir? Örnek veriniz.

Yalıtkan madde elektriği geçirmeyen maddelere verilen isimdir.Yalıtkan maddeler örnek olarak plastik verilebilir.Bunun yanında tahta kauçuk cam porselen gibi maddelerde yalıtkan maddelerdir.Yalıtkan maddeler genellikle elektronik cihazlarda bizi elektrik çarpmaması için kullanılır.

Bir elektrik akımı taşıyabilecek serbest elektronları bulunmayan, kutuplanma özelliği olan, elektrik iletkenliği hiç olmayan ya da çok az olan maddeler ya da cisimlerdir.Öz dirençleri çok yüksektir ve elektrik akımlarını çok zor geçirirler.

Geçirimsizlik anlamını taşımaktadır. Elektrik,ateş,su gibi alanlarda gelişmiş örnekleri mevcuttur.

Elektriğin geçmesini engelleyen, elektriği iletmeyen, elektrik akımı bulunan telleri rahatça tutmamız yarayan madde ve cisimlerdir.


üzerinde elektrik akımını taşıyacak elektronları olmayan maddelerdir

örnekleri ise kauçuk, tahta, kağıt , plastik

Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir.

iletken olmayan maddedir. Dielektrik olarak da adlandırılır. Plastik, lastik, cam, şekerli su, tahta, yağ, kağıt, ebonit, porselen vs. örnek gösterilebilir.

ısıyı ve elektriği iletmeyen maddelerdir. Ametal grubundan oluşur genelde. Plastik tahta vs.

Elektrik akımının geçişine izin vermeyen maddelere denir. Tahta ve plastik malzemeler yalıtkan maddelere en belirgin örnek olarak verilebilir.

Yalıtkan madde elektrik ve ısıyı iyi geçirmeyen maddelerdir.Bu maddeler elektriği geçirirler ama çok az geçirirler.Bu yüzden yalıtkan madde kullanırken bile elektrik çarpmamasına dikkat etmeliyiz.

Yalıtkan madde elektriği hiçbir türlü iletmeyen maddelere denir.

Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan maddeler denir. Yalıtkan maddeler elektrik tesisat ve cihazlarında kişiyi elektrik çarpmasını ve bağlantılar arası kısa devre yapmasını engellemek için kullanılan maddelerdir. Bunlara örnek olarak; plastik,kaucuk, kağıt ve tahtaları verebiliriz.

yalıtkan yalıtmaktan gelir. Yalıtmak da ısıya, sese, soğuğa, elektriğe karşı yapılır. Örneğin evlere mantolama yaptırmak yalıtkanla kaplamak demektir. Müzik odaları sese karşı yalıtılır.

Yalıtkan maddelere örnek ,Tarak,Lastik,Porselen
Yün Kazak,Kağıt,Oyuncak gibi maddeler yalıtkandır.Yalıtkan maddeler elektrik çarpmalarına karşı teknolojik aletlerin dışına kaplanarak kalkan görevi görür.Yalıtkan maddelerin yörüngelerinde 8’e yakın elektron bulunur.Bu yörüngeler doymuş yörünge olarak kabul edilir ve bunun için elektron alıp verme gibi istekleri yoktur.

yalıtkan bir enerjiyi bir yere taşıyan element tir

Elektriği iletmeyen izole görevi gören maddelerdir.Maddeler arası elektron akışını kestiği için yalıtkan görevi görürler.Örneğin plastik kauçuk maddeler,tahta,karton yalıtkandır.Elektriğin yanı sıra ısı veya sesi de yalıtan maddeler vardır.Cam yünü,strafor,taş yünü örnek verilebilir.

Çeşitleri vardır örneğin elektiriği yalıtan made veya ısı yı yalıtan made gibi hata ışığı bile soğuran bir nevi yalıtan madeler vardır

İletken olmayan madde demektir yalıtkan madde hiçbir şekilde elektrik ve benzeri hiçbir şey iletmez

yalıtkan maddeler elektriği geçirmeyen maddelerdir örnek olarak plastikler camlar verilebilir elektrik çarpma tehlikesine karşı önlem bunlarla alınabilir