Yalnız yaşamak mı daha iyi yoksa aile ile yaşamak mı?

Para problemin varsa aileyle yaşamak eğer yoksa tek yaşamak daha iyi rahat.

Bu durum kişiden kişiye değişir, herkesin kendi tercih ettiği, sevdiği bir yaşam şekli olur, kimisi aile ile yaşamak ister, öyle mutlu olur, kimisi yalnız yaşamayı tercih eder, yalnız yaşamanın avantajlarıda vardır, kimse sana karışmaz, eğer işinde varsa ve para sıkıntın yoksa özgür yaşama imkanın olur.

Bazıları yalnızlığı sever, yalnız yaşamaktan hoşlanır. Özellikle ailesi ile anlaşamayan birtakım problemler yaşayan kişilerin tek hayali ayrı eve çıkıp tek yaşamak oluyor. Tek yaşamanın avantajları olabileceği gibi dezavantajları bir o kadar fazladır. Aile sıcak bir ortamdır. Ailesiyle bir problemi olmayan kişiler için de hep beraber yaşamak insanı mutlu, huzurlu hissettirmektedir.

Bu durum kişinin ailesi ile olan ilişkisi ile bağlantılıdır aslında. Eğer çok ciddi bir çatışma ortamı söz konusu ise ve maddi olanaklar elverişliyse ayrı eve çıkılabilir. Ama ailede herhangi bir sorun yaşamıyorsa ve aile ilişkileri sıkı sıkıya birbirine bağlı ise kişinin aileden ayrı yaşaması gerekmez.

Yalnız yaşamak kendi kararları ve sorumlulukları üstlenmek her zaman daha iyi

Türkiye’deki toplum ve aile yapısından kaynaklı olarak kişiler evlenene kadar aileleriyle yaşıyor fakat yanlız yaşamak rahatlıktır. Kendi ailen bile olsa biraz uzaklaşıp kendini özletmek iyidir. Aile ile yaşayınca beş sorunun olacaksa yalnız yaşıyorsan sadece kendi sorunlarına bakarsın. En basitinden akşam yemeği için 4 kişilik bir ailede 4 kişiyi doyurman gerekirken, tek olunca yaparsın bir peynir dürümü doyurursun karnını.
Bunun dışında insan yalnız kalınca kafasını dinleme fırsatı oluyor, istediğini yapıyor. Ayrıca yalnız olmak insana sorumluluk yüklüyor. Türkiye’deki aile yapısını bu yüzden sevmiyorum. Benim görüşüme göre bizim aile yapımız çocuğa sorumluluk yüklemiyor. Evde yemek yapan anne var, çalışan baba var. Çocuk parasını kazanmasa bile dışarda kalma ihtimali yok. Bu yüzden de insanlar evlenene kadar üstlerine sorumluluk almıyor ve ardından evlilik, ev geçindirmenin verdiği sorumluluk insana ağır geliyor. Tabi bu benim düşüncem, kişiden kişiye değişebilir. Herkesin aile yapısına bakış açısı farklıdır.

">

Kişinin maddi durumu yeterli ise ve bir işi varsa tabiki yalnız yaşamalı. Hayatını kendi tayin etmeli ve sorumluluk almalıdır.

Yalnız yaşamak her zaman iyidir. Çünkü hayatı kolayca öğrenirsiniz. Kendi ayaklarınız üstünde durmayı ve ailenizin kıymetini bilmeyi öğrenirsiniz.

her ikisininde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır ama ikisi arasında bir tercih yapmak gerekirse tabiki ailen ile yaşamak daha avantajlı şöyle ki çocukken hepimizin başına gelmiştir mesela hastalandığımızda yalnızken çorba yapanım olmaz ölsem kimsenin ruhu duymaz yanlız olduğun için ama ailen yanındayken hasta olsan annen seni iyileştirmek için elinden geleni yapar sabahlara kadar başında iyi olmanı bekler yemek yapar önce evlatlarım doysun der ilk ama sen yanlız yaşarken onlar hayattayken onlara sarılıp seni seviyorum diyemedikten sonra yanlarında olsan da yanlız yaşıyorsunuz zaten o yüzden anne babanız sağ iken kıymet bilin gittiğinde dökülen gözyaşları o kadar faydasız olur ki

Bence aile ile yaşamak daha iyi sevdiklerinle ailenle berabersin mutlusun huzurlusun, ailenle berber eğleniyorsun vakit geçiriyosun, hep berber film izliyorsunuz, beraber temizlik yapılıyor iş bölümü yapılıyor yani aile ile yaşamak yanlız tek başına yaşamaktan daha iyidir.

Her iki durumun da kendine has özellikleri vardır. Ben özgürlüğüme düşkün bir birey olarak ekonomik bağımsızlığım el verdiği durumca yalnız yaşamayı tercih ederdim. Özellikle tek başına yaşadığında büyük oranda özgür oluyorsun. Ancak özgürlüğün bedeli olarak bazı sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Özgürlüğün de bedeli vardır.

ailede huzursuzluk ve sorun yok ise aile ile yaşamak daha çok iyidir. Fakat eğer Aile içinde huzursuzluk varsa en doğrusu ayrı yaşamaktır.

1 Beğeni

kişiye göre değişir bu cevap. Ben bile kararsızım bu konuda

Kişiden kişiye farklılık gösterse bile aslında ailenin yapısı da çok önemlidir, bazı aileler çocuklarını büyüttükten sonra kafalarını dinlemek için çocuklarının kendi ayakları üstünde durmasını ve yuvadan uçmalarını isteyebilir. Bu sebeple hem kişi hem de ailesi bir arada yaşama konusunda uyumluysa rahatça bir arada yaşanabilir.

Aile ile yaşayıp aileden bağımsızda yaşayabilecek güce sahip olmak, bağımlı yada kambur olmadan aileyle yaşamak en güzeli

bir ben bir de kedim yeter fazlasını almıyor kafam

bir çoğumuz bu soruya tek yaşamak daha iyi diyecek olsakta yalnız kaldıktan belli bir süre sonra insan yanında derdini, sıkıntısını anlatacağı, beraber güleceği insan arar bu da ailemizdir. Allah kimseyi kimsesiz bırakmasın inşallah. Yalnızlık öyle abartıldığı gibi güzel birşey değil emin olun. Ailelerimizin kıymetini bilelim, onlar hayatta iken onlarla zaman geçirelim onları kaybettiğinizde onların kıymetini anlayacaksınız. Sizi aileniz gibi karşılıksız, çıkarsız hiç kimse sevemez.

Tercih meselesi kimi ailesine düşkündür kimi tek yaşamak ister. Ekonomik durumunda buna etkisi var tabi.

Sürekli aileyle yaşayan yalnız yaşamak rahat etmek ister yalnız yaşayan ise aileyle yaşamı özler. Yalnız yaşamak daha iyi diyorum :laughing: