Yangın tüplerinin son kullanma tarihi geçer mi?

Yangın tüplerinin son kullanma tarihi geçerse ne olur ?

Hiç düşünmemiştim bunu yangın tüplerini hiç değiştirmiyorlar öylece icindekiyle kaldığını düşünüyordum şu an fikrimde şüpheye düştüm.

Yangın tüplerin son kullanma tarihi geçmez sadece dolum tarihi süresi geçer. Her ay gerekli periyodik bakımını kullanıcı tarafından dolum tarihi yaklaşan tüpler toplanıp ilgili kuruluşlarca kontrol edilip tekrar dolum yapılarak kullanıcıya teslim edilir. Aylık periyodik bakım yangın tüplerin üzerinde bulunan çizelge ile yapılmaktadır. Kontrol ise tetiğe basarak püskürtüp püskürtmediği kontrol edildikten sonra çizelgede ki alanlar doldurulur.

Yangın tüplerinin son kullanma tarihi yoktur. Sadece dolum tarihi bulunmaktadır. Bu süreler geldiği zaman dolumu yaptırılmalıdır.

Tarihi geçerse içindeki gaz ile söndürmeye yarayan köpük karışmıyor ve çalışmıyor yani tarihine dikat edilmeli.

Geçebilir diye düşünüyorum. Yanlız bu fikri daha unce hiç aklıma gelmemişti.

Yangın tüplerinin bir son kullanma tarihi vardır. Kontrol edilmelidir.

Yangın tüplerinin son kullanma tarihleri geçmez. Ama yangın tüplerinin içleri bittiği zaman doldurulması gerekir. Zaten yangın tüpleri tek kullanımlık bir şey değildir. Bu yüzden de son kullanma tarihleri bitmez.

zamanla kendiliğinden mi boşalıyor peki kullanmadıkça? hani ne bileyim bir tüp alsak 10 yıl kullanmasak orda öylece durur mu?

Ne olduğunu bilmiyorum ama son kullanma tarihi geçtiğini biliyorum. Eğitimini aldım ordan öğrendim

2 yıllık bi ömrü olduğunu biliyorum kullanılmasada iki yıl sonra değiştirilmesi gerekiyor.

Hiç yangın tüpü kullanmadım ama dolum tarihlerinde değişiyor diye biliyorum sadece

Geçer evet. Yangın söndürmede normali kadar etkili olmaz.

Yangın tüplerinde son kullanma tarihi değil, dolum süresi bulunmaktadır. Bu süre dolduğunda ilgili kurumlar tarafından yeniden doldurulması gerekmektedir.

6 ayda bir bakım için servise yönlendirilir. Her ay gözle basıncı ve tüpün durumu kontrol edilmeli.2 yada 4 yılda tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir.