Yapay yağmur nedir?

Yapay yağmur nedir?


Yağmur nedir? Nasıl oluşur?
Bulut tohumlama nedir?

">

Yapay yağmur; mevcut olan buluta insanların yardımıyla yağmur yağdırmaya denir. Aslında amaçlanan şey kuraklığı önlemektir.

Yapay yağmur , yağmur yağmadığı dönemde havadaki nemi buluta dönüştürüp yağmurun yağmasını sağlanmasıdır. Yada var olan bulutlara atılan gümüş iyodun yağmur yağdırmasıdır.

Yapay Yağmur Nedir?

 • Bazı bölgelerde yağışın az olması nedeniyle ekinler, bahçeler, tarlalar, susuz kalır ve bu nedenle de yapay yağmura ihtiyaç duyulur. Kuraklık bölgelerde insanların müdahalesi ile bulutlara yoğunlaşma çekirdeklerini dışarıdan suni verilir ve bu sayede yapay yağmur oluşur.
  Yapay Yağmur nasıl oluşur?
 • Yapay yağmurun oluşması için önce bulutların olması gerekir. bulutlar olduğunda dışarıdan.
 • Bulut tohumlamada; amonyum nitrat, kadmiyum iyodür, bakır sülfür, kurşun iyodür, CO2 buzu ve gümüş iyodür kullanılır.

  Bulutlara buz parçacıkları dışarıdan verilir. Daha sonra bulutlar tam anlamıyla soğuduktan sonra havada doğal olarak bulunan ve yoğunlaşma çekirdeği zerreciklerin üzerinde su toplamaya başlar. Toplayan su damlaları yerçekimine doğru damlamaya başladığında yapay yağmur oluşur…
  ">

  Yapay yağmurlar farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Bunlar uçaklarla bulutlara buz parçası serpmek veyahut yerden gökyüzüne özel buhar türeten araçlar kullanmak, belirli bir bölgede ki ısıyı belirli oranlarla artırıp düşürmek vs… gibi. Bu hususa göre en yakın ve etkili denemeyi Birleşik Arap Emirlikleri gerçekleştirmiştir.