Yapılan iyilik hemen unutulur da neden yapılan kötülük hiç unutulmaz?

Karşımızdakilere hep iyilik yapsak da unutuluyor. Ama yaptığın sadece 1 kötülük bile niye hiç unutulmaz?

Genel olarak böyle mi bilmiyorum ama ben daha çok bana yapılan iyilikleri unutmuyorum. Kötülükleri de unutmuyorum ama öyle kin tutan bir yapım yoktur. Affedip geçiyorum. Ama bana bir iyilik yapılsa da onu ömrüm boyunca unutamıyorum. İnsanoğlu böyledir. Kötülüğü, içinde büyüttükçe büyütür. Nefrete, hırsa hatta intikama bile dönüştürenleri gördüm. Sanırım bu da “insanoğlu çiğ süt emmiş” sözünün hakkını veriyor.

Genelde yanlış insanlara iyilik yapmış olmamızdan kaynaklanır

İyilikler insanları mutlu eden olaylardır. Ve mutluluklar yaşamımızda hemen buhar olup uçabiliyorlar. Ama kötülükler insanın ruhuna kazınıp, üzüntü gibi ruhtan ayrılmıyor. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum.

Çünkü insanlar çiğ süt emmiş ve nankörlerdir. Iyilik yaparsan kötülük alırsını boşuna dememişler. Yaptığın iyilik çabucak unutulur ve gider ama,Yaptığın kötülük yanına kar kalmaz, nedeni ise etme,bulma dünyası ne yapalım.

İnsanlar doğası gereği bencildir ve bir insan kendine yapılan iyiliği görmezden gelerek aslında egosunu tatmin etme peşindedir. Başka birinin iyiliği yapılmamış ve o bu minnetini altında kalmak istemez.

Çünkü insanoğlu kadar nankör varlık yok o yüzden ben birini başında taşı indirdiğin anda senden kötüsü yok gibi ben insanlara bu zamanda iyilik yapmak istemiyorum.

İnsanların canlarını yaktığınız,ya da hoşlarına gitmeyen birşey olduğunda ya sizinle konuşmaz,ya da size mesafe koyarak sizden uzaklaşır.Yapılan iyiliği herkes sevdiği için hemen çabuk unutulur.Nasıl olsa geliyor diyerek yapılan iyiliğe tebessüm ile karşılık verilir.İnsanları tanımak isteyenler için ise önemli olan bir konu vardır ki;o da kişi ve kişilere onların hoşlarına gitmeyecek bir şekilde davranmaktır.Herkese iyi davranarak kim iyi,kimin kötü olduğunu anlamak imkansızdır.Bir deney yaparak bunu anlamak son derecede mümkün.Zaten eskiler de buna benzer yöntemler deneyerek dostu bulmaya çalışmışlardır.Önemli olan iyi davranış değil,yapılan kötülüğe karşı durabilmektir.

Bir söz vardır “İyilik belki unutulur ama ölmez. Kötülük ölür ama unutulmaz.”

Bence en özet şekilde açıklamıştır.

Çünkü insanlar o iyilikleri hak ettiklerini ama kötülükleri hak etmediklerini düşünürler. Herkes kendi açısından bakar ve çoğunlukla insanlar kendilerini haklı görmeye yatkındırlar. Bu yüzden kötü bir şey olunca onu akılda tutup “sen bana bunu yapmıştın” diye haykırırlar ancak yaptığınız iyiliklerden hiç bahsedilmez. İnsan olmanın tuhaf yanlarından biri diye düşünüyorum. Birde karaktersizlik örneğidir.

İnsanlar kendilerine yapılan iyiliği kolayca unutabilir.Ama birinin canını yakarsanız o bunu asla unutmaz.İşte bu nedenle insanlar
kötü,bencil,kibirli…

Kötü olan her şey daha çok insanın aklına işler.

Çünkü insan oğlu nankördür. 40 yıl sırtında taşırsın bir gün indirsen laf eder.

Hayat böyle insanlarımızın yapısı böyle yapacak bir şey yok bir köpeği besle bak seni unutur mu ama insanı besle seni yarın sabah satar insanlar sütü bozuk vicdan yok herkes çileden çıktı

Yapılan iyilikler içimize neşe saçar, bizi mutlu kılar, ancak unutulmaz. Ama bize yapılan kötülükler içimizi kanatır, büyük acı ve ızdırap verir, bu sebeple kanayan yaramız ve içimizin acısı intikam alınana dek geçmez.

1 Beğeni

Aslında iyiliklerinde unutulmaması gerekir.Çünkü bu zamanda kimse kimseye iyilik yapmıyor.Kötülük yapanlarında yanına kar kalıyor.Kin tutuyoruz bence sebebi bu öfke duyduğumuz için kötülükleri unutmuyoruz.Şahsen ben iyilikleride unutmam hepsinin karşılığını bolca veririm ben karşılıksız iyilikler yaparım.

1 Beğeni

Çünkü iyilik yapılınca sadece mutlu oluyor ve teşekkür ediyoruz. Kötülük yapılınca ise canımız yanıyor ve intikam duyguları kabarıyor. Hele kin tutan bir tipseniz hiç unutamazsınız. Ben de unutmam mesela.

3 Beğeni

Yapılan iyilikler insanın canını acıtmaz insanı mutlu eder bir süre sonra yapılan iyilikler Unutulur. Ancak kötülükler insanın canını yaktığı için çabuk çabuk Unutulmaz.

4 Beğeni

insanoğlu nankördür de ondan. İyiliği hemen unutuverir ama kötülüğü şakkadanak da hatırlar. İBunun nedeni bencil varlıklar oluşumuz.İyilik yapılması gereken olarak algılar.

6 Beğeni

Ah ah bu konuda çok dertliyim.İnsanoğlu nankördür.Küs oldugum bir bayan komşum var.Eşinden ayrıldı,bir cocugu var 1.sıfına gidiyor,çocuk evde yalnız kalıyor,anne markette çalışıyor.Kışın cocuk elektrikli soba yüzünden evi yakıyordu,eşim gitti söndürdü.Sonra kadın geldi ne dese begenirsiniz. “Git istemiyorum,benim kimsenin yardımına ihtiyacım yok” :grimacing: Zaten onun için yapmadık ki o içerdeki cocuk için ve ALLAH rızası için…

4 Beğeni