Yas tutmak nedir? İnsanlar neden yas tutar?

Yas tutmak nedir?

İnsanlar neden yas tutar? Açıklayınız…

yas tutmak insanların sevdiklerini kaybetmesinin sonucunda üzüntü duymalarıdır.

Ölünün sevdikleri insanların, onun vefatından sonra hayattan bir süreliğine kendinilerini kısıtlamaları ile birlikte hüzün ve üzüntü sürecidir.

Çok değer verilen insanlar, toplu ölümler sonucunda yas tutularak üzüntü belli edilir. Bazen siyah giyilerek bazen de yemek, içmekten uzak durarak yas belli edilir. Çok büyük üzüntüler sonucunda ortaya çıkar.

yas tutmak ölen kişin ardından tutulan bir üzüntü anlayışıdır.Toplumsal ve bireysel olarak yaslar tutulur.Ülkelerde ulusal olarak üzücü bir kayıp yaşandıysa bayraklar yarıya kadar indirilip bir kaç gün yas tutulur.

Yas tutmak bir bireyin yada toplumun ölen veya vefat eden birinin arkasından duyduğu üzüntü,değerini ifade eder. Ulusa olarak duyulan yaslarda vardır. Mustafa Kemal Atatürk öldüğünden ulusal yas tutulmuştur. Yas nedeniyle bayraklar yarı yarıya iner. Diğer durumda bireyin yakını veya sevdiği öldüğü zaman arkasından yas tutar, onu özlemle anar, üzüntü hisseder.

Yas tutmak birisi öldüğünde onu ölmemiş gibi anmak.


Yas tutmak üzüntüden dolayı bazı hüzünlü hareketlerde bulunmaktır ben insanlar üzüldüğünü belli etmek için yas tutar.


Yas tutmak sevilen birinin yokluğuda varlığına özlem duymaktır. İnsan kendisi için önemli , değerli olan kişiler için yas tutar.

Yas tutmak insanın sevdiği bir insanı kaybetmesinin ardından onun için aşırı bir şekilde üzülmesidir. Yas tutan insan hayata küser. Sevdiği insan olmayacağı için mutlu bir şekilde hayatının geri kalanını sürdüremeyeceğini düşünür. Yas tutan insanlar birden içine kapanırlar.Hiç bir şey onları kolay kolay mutlu etmez. Bu bir süreçtir. İnsanın yavaş yavaş hayata dönmesi ile birlikte yas süreci tamamlanır.


Yakın bir dostunu, akrabasını, eşini kaybetmesi gibi durumlarda kendini herşeyden kısıtlamak, bir süre boyunca üzülmektir.Günümüzde birçok devlet de yas tutmuştur.

Bir insanın sevdiği, değer verdiği bir insanın, bir canlının ölmesi durumunda yada kaybedilmesi durumunda üzüntüden içine düşülen durum ve dünya hayatına kendini kapatmaktır.

Yas tutmak bir insanın sevdiği,yakını,aile bireyinin vefatından sonra gerçekleştirilen hüzün,matem olayıdır.Eski Türklerde’de Ağıtlar yakılıp yaslar tutulduğu görünmüştür.

Her insanın bu hayatta sevindiği veya üzüldüğü şeyler vardır. İnsanlar üzüldüklerinde bu herhangi bir şey olabilir ( bir yakınını kaybetmesi veya bir şeyinin kaybolması vb.) yas tutarlar. Acılarını dindirmek birnevi acılarını diğer insanlarla yas tutarak paylaşırlar.

yakınımız sevdiklerimiz isterk kan bağı ister gönül bağı olsun. onlar bu dünaydan göç ettikten sonra kendimizi iyi hissetmeyiz. sanki bir tebessüm etsek onlara ihanet ettiğimizi düşünürüz. o yüzden belli bir süre inzivaya çekilme ihtiyacı hissederiz kendimizde.

Bir insanın çok sevdiği bir insan yada bir canlı öldüğünde onun ölümüne üzülmesi sebebi ile ağlamasıdır.

İnsanlar sevdiklerini ebediyete uğurladıktan sonra bulundukları üzüntülü ruh haline yas tutmak denir. Sevdiklerini kaybetmenin hüznüyle yas tutarlar.

insanları yakınlarını sevdiklerini kaybetmesiyle yaşadıkları hüsrandır.

Toplumda çok değer gören bir insanın vefatındaki hüzününe denir

Yas tutmak ölen terk edilmekten dolayı yanlış giden bazı şeyler yüzünden kaybettiği maddi manevi şeylerden dolayı insanların belli bir süre boyunca ellerinden giden (HERŞEY OLABİLİR) şeyler için üzgünlüğünü dışa sessiz bir şekilde sitem edişine denir.