Yaşadığınız şehrin mimarı olsanız en çok neye önem verirdiniz?

Yaşadığınız şehri baştan sona yenilemek üzere baş mimar olsanız en çok neyi önemserdiniz?

Önce neyi düzeltirdiniz?

Yaşadığım şehrin mimari olsam en çok şehrin imajını en iyi şekilde etkileyecek mimari eserlere önem verirdim.

Yaşadığım şehrin mimarı olsaydım herkes adına empati kurarak tasarlardım şehri. Kaldırımlara park eden arabalar için adım başı otopark yapardım. Bisikletliler ve bebek arabalarının geçebileceği yollar mutlaka olurdu zaten. Engelli parkurları yapıyorsam üzerine ne bir araba park edilmesine izin verirdim ne de suistimal edilmesine. Bir sokağa 50 tane dönerci açılacağına spor tesisi, çocuk parkı, gençlik merkezi gibi farklı farklı tesislerin açılmasına teşvik edici yapılar kurardım. Kaldırımlar bozuk olmazdı bir kere, yollar da aynı şekilde. Sokakta eşilmiş, delinmiş, kaldırım taşları sökülmüş, parçalanmış tek bir alanın olmasına izin vermezdim. Evlerin bile bir düzen içinde olmasına özen gösterirdim. Ben maket bir şehri hayata geçirmek isterdim kısaca. :slight_smile:

Yaşadığım şehrin mimari olsaydım en çok şu çarpık kentleşmeyi önlerdim, her yere ev, bina dikmez yeşillik alan bırakırdım çocuklar için masallardan çıkıp gelmiş gibi parklar yapardım her yeri rengarenk ve canlı renklere boyardım resimler çizerdim.

Yaşadığım sehiri komple yıkar yeniden yaparım bir tane doğru iş yok ki.

Yaşadığım şehrin ilk başta yolları ve asfaltları düzenledikten sonra, çevre vatandaşlarım için etkinlikler, ve programlar düzenlerdim.

Sosyal alanlara önem verirdim çok fazla yeşillik alan var fakat bomboş terk edilmiş gibi bu yüzden sosyal mecralara önem verirdim

Yaşadığım şehrin mimari olsam önce şu altyapıyı düzenlerdim, bu nasıl bir altyapıdır yahu yağmur yağıyor her yer göl oluyor. Hollanda sistemi yapardım yolları adamlar öyle bi altyapı yapmış ki burdan daha çok yağmur yağdığı halde yollar tertemiz. Bütün apartmanları yıkıp müstakil ev yapardım bahçeli. Spor tesisleri yapardım ve insanların aktivite yapacağı alanları çoğaltırdım.

Yaşadığım Şehirin Mimarı Bana Kalırsa İnsanların İçini Ferahlatacak Binalar,
Spor Alanları, Koşu Yerleri, Rengarenk Boyanmış Ferahlık Getirecek Orta Büyüklükteki Evler İnşa Ederdim Sanırım :slight_smile:

Yaşadığım yer 1. Derece deprem bölgesi olduğu için öncelikle alt yapıya önem verirdim sonra da bina dikerdim ama sahil bandında özel çalışmalar yapardım.

Alt yapı ve planlama. Çünkü bizim şehir çok geri kaldı birçok konuda.

Şehrin tarihi yapisina ve dogal alanlara zarar vermeden mimarisini gelistirirdim
Mimariyi insanlarin kullanim alanlarina gore en faydali bir sekilde olustururdum .Insanlarin mimariden sosyal ve kulturel acidan faydalanmasinida saglardim.

Yaşadığım şehrin mimarı olsaydım tarihi dokusunu ön plana çıkarmak için elimden geleni yapardım.

tek bir şeye önem verirdim insan yaşadımı nefes alacak bu şehirde

Daha çok yeşil alanlara ağırlık verirdim. Ayrıca yol düzenlemelerine de önem verirdim. Spor aktiviteleri için yerler yapardım.Basketbol, Futbol , tenis sahaları ve ücretsiz spor tesislerini de düzenlerdim.

doğayı seviyorum,yem-yeşil alanlar olsunda gerisi bir şekilde hallolur :smiley:

Yaşadığım şehrin mimarı oldaydım ilk başta yeşilliği önem verirdim. Şehirde bulunan yeşil alanı yıkıp boş bir meydan yapmazdım. Gençlerin vakitlerini geçireceği yerler yapardım. Sokakları yeniden düzenlerdim.

Yollar yollar bi şehir hic mi değişmez hala arabanin içinde hoplaya zıplaya gidiyoruz