Yasak olan pek çok şeyin insanlara cazip gelmesinin sebebi ne olabilir?

“Yasaklar delinmek içindir” kavramını hepimiz duymuşuzdur. Gerçekten öyle midir sizce? Yasak olan çoğu şey neden ilgi çeker?

çünkü merak edip ne oldugunu bilmek isteniyor mesela ben yasaklı kitpları okumayı severim yani hakkı var nd-den yasaklandıgını anlamadıgım çok kitap okudum

çünkü merak edip ne oldugunu bilmek isteniyor mesela ben yasaklı kitpları okumayı severim yani hakkı var neden yasaklandıgını anlamadıgım çok kitap okudum…

Çünkü o şey yasaktır. Merak ve tutkukar eş güdümlü çalıştığı için olabilir aslında. Ya da bir tür iç güdü de olabilir .

Merak ettiği için yasak şeylere ilgi duyuyor. Aslında zararları güzelce anlatılsa.

Bir kere ilk olarak yasak kelimesi cezbediyor bireyi ve “neden yasakmış ki acaba” diye merak salma duygusuyla… yasak olana meyil gerçekleşiyor.

Bu söz bence sadece Türkiyede vardır. Biz türkler çok farklıyız😄

türk insanının kanında var bence herkes herşeyi yapmaya özgürdür…

İnsanoğlu yapısı itibariyle yasak olanı merak eder .O yuzdendir ki yasak olanı yapmak veya başarmak ; dağın tepesine çıkmak gibidir.

Yasaklar, imkansızlar her zaman insana daha çekici gelir bunun en büyük nedeni bence meraktır.

imkansız olan her şeyi cazip gelir insanı inat eder Yani inat olan insanlarda doğar genelde bu kavram

Yaşamak için hep daha iyisini isteyen canlı olarak programlanmışız.Yasal olan her şey cazip geliyor.Hz Adem bile elma yasak olduğu halde yemek istemiş.

Biz insanlar yasak olan şeyin neden yasak olduğunu merak ederek daha çok üzerine gidip yapmayı seviyoruz. Dedikleri gibi aslında başımıza ne gelirse meraktan geliyor birazda.

Öne çıkma dikkat çekme hareketleri bence sever toplulumuzu

bir şeyi yasak derseniz insan onu merak eder ve öğrenmek ister ama hiç bişe demezseniz zaten o onu pek takmıcaktır

Tamamen yasaklanan şeylere merak uyanır bence. Misal içkiyi tamamen yasaklamak yerine ailelerin çocuklarına zararlarını anlatıp ne kadar kötü olduğunu gösterseler bu kadar büyük bir ilgi olmaz içkiye.

Bana göre bunu cazip kılan şey yasak olması değildir. İnsanı cezbeden yanı, ilk deneyim olmasıdır. İlk deneyimden sonraki eğilim ise, özgüvenin artması, tercih etme, bağımlılık, çevreye mesaj vermek gibi diğer davranışlar ile açıklanabilir.

O yasağın ve gizliliğin insanda uyandırdığı merak duygusu serbest bırakılsa o kadar yapılmaz ama yasadışı birşey yapınca haz duyuyor insan :grinning:

Merak duygusundan dolayı bence ilgi çekici oluyor birde buna genç kafasını eklersek tanımı tam olur :slight_smile:.

çünkü beynimiz zıt olan şeyleri sevmeye yada onlara karşı ilgi beslemeye daha yatkındır