Yaşamın Her Alanında Gelen Zamlar Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Her gün uyandığımızda zam haberlerini almak olağan oldu. Doğalgaza, Lpg ye, elektriğe sürekli zam. Bu zamlar psikolojinizi nasıl etkiliyor?_

Olumsuz yönde etkiler tabikide. Sebep olarak kimse kazandığı parayla daha az ürün almak ya da çok fazla para ödemek istemez. Hal böyle olunca ne psikoloji kalıyor nede huzur.

Çok kötü etkiliyor. Birşey alırken bazı zamanlar birkaç gün düşündüğümüz bile oluyor. Şunu alırsak şu güne kadar dayanır mıyız? Faturalara para yeter mi? Devlet zam üstüne zam yapıyor. Ama keşke maaşlara da düzgün oranlarda zam yapılsa. Sebzeye meyveye yüzde 50 yapılıyorsa maaşlara yüzde 2 oranı mantıksız.

Zamlar psikolojiyi çok kötü etkiliyor çünkü gelen zamlar için daha fazla çalışmak gerekiyor harcamaları kısmak bazen hiç tatil yapmamak insanı bunaltıyor ve üzüyor depresyona bile koyuyor

Berbat etkiliyor tabi ki. En basitinden ya ip alıcam ip . Hatırlıyorum 1 Tl ye ip alıyordum. Arkadaşımın bebegi olacak battaniye örücem iplerin fiyatı 100 Tl tutuyor şuan. Alt tarafı ip ya. Deodorantlar 20 Tl en ucuzu. Yiyecekler almış başını gitmiş. Elektrik vs giremedim bile konuya. Valla insanlar büyükşehirlerde nasıl dayanıyor şaşırıyorum.

Temel ihtiyaç dediğimiz şeylere bile sürekli zam geliyor ama gelirler artmıyor bu da psikolojiyi mahvediyor, rahat yaşamayı engelliyor.

Artık o hale geldik ki etkilenmeyen insan kalmadı, maalesef herkes geçim sıkıntısında ve bu iyi bir şey değil.

Her zam haberi duyduğunda insan ister istemez olumsuz yönden çok etkileniyor. Hem üreticilerin, hem de tüketicilerin psikolojisi alt üst oluyor.

Gelecek hakkında karamsarlığa sürüklüyor. Şu andan ziyade yarın ve sonraki gün hayatımıza nasıl devam edeceğimizi düşünüyoruz.

Gerçekten artık şu hayatta bi nefes aldığımıza para ödemiyoruz. Yaşamak bu kadar zor olmamalı. Arabayla gezmek için bile bin kere düşünür olduk. Markete gitsek alacağımız ürünlerin fiyatları sürekli değişiyor. Hep cebimizi düşünmekten dertsiz yaşamayı unuttuk.

Geçim sıkıntısı birçok şeyin yapılmasına engel olduğu için bir süre sonra en basit şeyleri yapmak bile zor gelir bu da insanı pisikolojik olarak çöküntüye uğratır .

Olumsuz etkiliyor tabi ki de bazen ihtiyaçlarımızı bile karşılayamayabiliyor insanlar . Bazen düşünüyorum zam yaptıkları kadar maaşlara da zam yapılsa ama yapılmıyor . Tüketici düşünülmüyor . Aldığımız maaşlar artık zorunlu ihtiyaçları bile zor karşılıyor bana göre .

Yaşama hevesimizi düşürüyor. Gerçekten yaşamaktan bıktık. Hiç bir şey alamıyoruz.

Gelecek kaygısı yaratıyor herkeste. Bu durum tabiki olumsuz yönde etkiliyor. Gelir az ama gider fazla olunca insanın psikolojisi nasıl düzgün olabilir ki?

Maalesef ülkemizin en büyük sorunlarından ve ülkemizi olumsuz olarak etkiliyor. Çoğu kişiye aldığı maaşı bile yetmemeye başladı artık.

Geleceğe dair umutsuzluk ve güvensizlik yaratıyor. Hakettiği karşılığı alamadığın hissi öfke oluşturuyor. İnsanlar her gün gelen zamlar nedeniyle kaygılı. Bu gidişatın sonu nereye varacak merak ediyorum.

tükenmişlik sendromu olarak yorumluyorum. Şahsen insanın kendine sevdiklerine ailesine yetemiyor olması.maddi olarak yaşanan bu eksikliğin psikolojiyi etkilemesi ve psikolojik olarak da eksikliğe yol açması depresif bir ruh haline soktuğu için ben bu durumu ancak tükenmişlik olarak yorumlayabiliyorum.

Ülkenin çoğu yoksulluk sınırı altında para kazanırken üst üste gelen bu zamlar iyiden iyiye vatandaşın belini bükmekte,psikolojisini bozmaktadır. Dikkat edin bakın insanlar sürekli gergin , pimi çekilmiş bomba gibi. Ekonomik zorlukların buna yol açtığını düşünüyorum.

Yaşamın her alanında gelen zamlar psikolojimizi nasıl etkiliyor?
■ Türkiye gibi bir yerde yoksulluk sınırını aşmış durumda. geçim derdi, gelecek kaygısı, insanlar zar zor ailesini ayakta tutmaya ve geçindirmeye çalışıyorlar, zam haberleri duyunca da olur olmaz insanların psikolojisi üzerinde birçok etki yaratır. Her gün insan uyandığında bugün acaba neye zam gelecek diye çok tedirgindirler

Yaşamın Her Alanında Gelen Zamlar Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Yaşamın Her Alanında Gelen Zamlar Psikolojimizi çok kötü bir şekilde etkiliyor, insanlar gelen zamlar yüzünden parayı nasıl yetiştireceğim ne yapacağım diye düşünmekten kafayı yiyor.