Yaşlı ve yalnız yaşayan insanların yaşadığı sorunlar nelerdir?

Yaşlı ve yalnız yaşayan insanların sorunları nelerdir?

yaşlı ve yanlız yaşayan insanlar bakıma muhtaçtırlar yemeklerini yapmakta işlerini yapmakta sıkıntı yaşarlar

Yaşlı ve yalnız insanlar ihtiyaçlarının çoğunu komşudan yada çocuklarından destek alarak yaparlar.


Yemek yapmakta zorlanırlar, elleri titrer, üzgün olurlar, sevdiklerine özlem duyarlar.

ev daima sessiz olduğu için bir zaman sonra bu sessizlik psikolojik olarak etkileyecektir kişiyi.

Bir ekmek almaya bile gitmekte zorlanırlar birilerinden yardım almaları gerekmektedir. Temizliği ev işlerini yapamaz. Yaşlı oldukları için hastalıkları ağrıları çok olur.Kullanması gereken ilaçları olur.

En büyük sorunları yalnızlıktır bence. Daha sonra bazı işleri kendi başlarına yapmaları zorlaşır.

İnsan bazen dertleşecek birilerini arar yalnızlık ta çok zor , başlarına birşey gelse kimsenin haberi olmaz .

Yalnız ve yaşlı olduğunu bilen birileri zarar vermek veya değerli eşyalarını çalmak isteyebilir. Evin içinde düşse bayılsa başı kanasa gelen giden olmazsa kan kaybından ölebilir. Kemikleri kırılırsa çok uzun zamanda iyileşir. Bir süre bakıma ihtiyaç duyar.

Bu insanlar kendilerine yetinmeye çalışırlar ama muhtaçtırlar.En çok da sevgiye,ilgiye…

Aynı bir bebeğin nasıl ihtiyacı varsa yaşlıların da ihtiyaçları vardır. Günlük ihtiyaçlarını yerine getiremez hale gelebilirler. Aynı zamanda eşleri ölmüşse ve aile fertleri ziyarete gelmiyorsa ağır yalnızlık çekerler.

Bizim yalnız yaşayan komşu var mesela evler odalar üzerime üzerime geliyor hiçbir şeyin tadı yok diyor mesela genel olarak sorunları bu bir ses istiyorlar yanlarına.

Konuşacak kimseyi bulamamak, kendini yalnız hissetmek, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamamak

Yalnız olmaları onları mutsuz hissettirecektir , yaşlı oldukları için gündelik işleri yapmakta zorlanacak ve çoğu konu da yardıma ihtiyaçları olacaktır .

Onların en büyük sorunu yalnızlıktır. Yalnız oldukları zaman mutsuz hissediyorlar ve bu sebeple daha çabuk hastalanıyorlar. Eğer onlara mutlu olabilecekleri bir ortam sağlanırsa daha sağlıklı olurlar. Biliyorum ki mahallelerde sokaklarda buralarda yaşlılar kapı önünde oturup sohbet ederler . Bu sayede daha mutlu olurlar.

Benim annanem 82 yaşında yalnız bir kadın. Kendin tuvalet ihtiyacından tuttun yemek yemeye kadar sorun yaşayabiliyor. Ayrıca yalnız olmanın verdiği mental bir çöküntü olabiliyor bazen. Çevremdeki arkadaşlarımın büyüklerinden de gördüğüm ve dinlediğim kadarıyla en çok yalnız olma konusunda zorlandıklarını da söyleyebilirim. Tabi ki bazı yaşlılarımız yaşlarından dolayı yürürken zorlandıklarından dolayı düşebiliyorlar bu da onlar için çok ayrı bir zorluk çünkü yine kalmak için başka kişilere ihtiyaç duruyorlar düşmenin verdiği de bir i var tabi.Fakat n olursa olsun o yüzlerinde olan gülümseme içimi de ısıtmıyor değil yani.

Yaşlılık döneminin en büyük sorunları yalnızlık ve sıklaşan hastalık durumlarıdır. Ölüm kaygısı da bir hayli etkiler ruhsal dengelerini.

uzun süre yalnızlık insanı bunalıma sokabilir veya psikolojik açıdan kötü hissettirebilir.

uzun süre yalnızlık insanı bunalıma sokabilir veya psikolojik açıdan kötü hissettirebilir.

İnsanların genelde en korktukları şey, hasta olduklarında yanında kimse olmaması durumudur. Yaşlı insanlar ihtiyaçlarını kolayca karşılayamazlar, çocuğu olmayanlar genellikle huzur evine gider, kimisi ise evlatlık edinir.