Yat geber ekmeği nedir?

Yat geber ekmeği nedir? Hangi yöreğe aittir?

1970 yıllardan Fırınlarda ve sobanın üstünde ekmeğin üstünde tereyağ sürülür yada akşam sıcak ekmek getirip yiyoruz buna yat geber diyoruz bölgesi galiba Ege bölgesi.

Konya yöresine özgü bir yemektir yat geber yemeği. Bu kisilerin evlerine gelen ve “bir türlü kalkmak bilmeyen misafirlere hazırlanan bir yemek bu aslimda icerisinde pastırma, sucuk, kaymak, peynir, kaymak, tahin, reçel ve börek bulunuyor.

İç anadoluda özellikle Konya ve yakın çevresinde bilinir. Gece uyumadan önce yenilen yemeğe verilen isimdir. Hafif yiyecekler tüketilir.

Annem bu sözü çoğu zaman kullanır. Konya ve çevre illerine ait bir sözdür. Yatmadan hemen önce yenilen yemeğe verilen addır.

Biz konyalılar ait gelenek yada adettir bu.Kış aylarında gece gelen misafire arabaşı çorbası ve pişmaniye sunulması adettir. Pişmaniyeyi evin erkekleri ile misafir erkekler hazırlar. Sohbetin uzaması durumunda gece geç saatlere yat geber yemeği,denilen yemek yenilir. Bu yemek genellikle kahvaltılık yiyeceklerden oluşur.yat geber yemeğinin genellikle yatsı namazından sonra yenildiğini kaydetti. Yat geber yemeği’'nin kahvaltı ile normal yemeğin bir karışımı olduğunu ifade eden Özkafa, Pastırma, sucuk, su böreği, kavurma gibi yiyeceklerin bulunduğu yat geber sofrasında ceviz, kayısı kurusu ve taze meyveler de verilebiliyor. Sürekli yenilen bir yemek değil. Dostane misafirliklerde, sohbetin bitmeden keyifli hale geldiği anlarda bu yemek salonun ortasına siniyle getirilir. Eskiden olduğu gibi bugün de çok sıklıkla değil haftada en fazla 2 kez yenilen bir yemek türüdür.


Gerçeği yat geber yemeği olarak bilinen ve Konya’nın eski zamanlarından beri bugünlere gelen gece yemeğine verilen bir addır. Genellikle bu yemek kahvaltı şeklinde hazırlanır ve adındanda anlaşılacağı üzere gece hemen yatmadan yenilen bir yemektir. Çoğunlukla misafire de yapılmaktadır. Zeytin, peynir, tereyağı, bal, pekmez gibi kahvaltılık türleri masaya çıkarılarak yapılan bir kahvaltı çeşididir. Sağlı için pek uygun olmasada ara sıra tercih edilebilecek bir yemek türüdür.