Yedi Yıl Savaşı nedenleri nelerdir?

7 yıl savaşları ne sebeple meydana gelmiştir? Hangi tarihler arasında yaşanmıştır?

Fransa ve Britanya arasında yapılmış olan ve her iki ülkenin de kaynaklarının tükenmesine yol açan, fransanın çoğu sömürgesini ingiltereye kaybetmesi ile sonuçlanan savaş.

etkileri günümüze dek uzanan ve günümüzdeki dünya politikasını şekillendirir. doğal olarak bu tanım tüm savaşlar için yapılabilir ama bu savaşın çok önemli iki sonucu vardır.

Birinci : Abd nin kurulması

İkincisi : Fransız devrimidir

">

_Yedi Yıl Savaşı nedenleri nelerdir?_

_Yedi Yıl Savaşı, 1756 ile 1763 yılları arasında gerçekleşen bir savaştır. İsminden de anlaşılabileceği üzere tam 7 sene boyunca devam etmiştir. Avrupalı Devletler arasında gerçekleşen bir savaş olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. Yedi Yıl Savaşı nedenleri şöyle sıralanabilir:_

 • Fransa ve İngiltere arasında yaşanan sömürge rekabetinin ciddi bir boyuta ulaşmış olması
 • _Fransa ve İngiltere arasındaki deniz hakimiyeti ve deniz açısından daha güçlü ve üst olma çabası_
 • _Avusturya ve Prusya arasında bir türlü çözüm bulunmayan Orta Avrupa hegemonyası yani baskınlık kurma isteği olarak nitelendirilebilir. Bu savaşın sonucunda ise günümüzde bile hala etkisini gösteren milletçilik fikrinin ortaya atılmasının en büyük sebebi olan Fransız İhtilal'i meydana gelmiştir. Ayrıca savaş sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşu gerçekleşen olaylar arasındadır._
 • Avrupa’yı birbirine katan savaşlardan biridir. Avrupalı çoğu devlet, bu savaşla birbirine girmiştir.

  7 yıl savaşları, 1756 ile 1763 yıllarında Avrupa devletleri arasında 7 yıl boyunca süren savaşlardır.

  Avusturya Veraset savaşları Fransa ile Prusya’ nın üstünlüğü ile sona ermiştir ve sonucunda 1748 yılında Ekslaşapel Antlaşması imzalanmıştır. Fakat bu sonuç her iki tarafı da memnun etmediğinden taraflar aralarında tekrar savaş hazırlıkları başlamıştır. Avrupa kıtasında yeni saflaşmalar meydana gelmiştir. İngiltere ve Prusya arasında ittifak kurulmasının karşılığı olarak Fransa, Avusturya-Habsburglar ile ittifak kurmuştur. Böylelikle Almanya toprakları üzerinde, Avusturya ve Prusya arasındaki rekabet hız kazanmaya başlamıştır.

  Savaşın en büyük nedenleri, İngiltere ve Fransa için sömürge yarışı, deniz üstünlüğü iken Avusturya ve Prusya için ise Orta Avrupa hegemonyası olmuştur.
  Prusya kralı II. Friedrich ilk saldırıyı kendisi yaparak Avusturya’yı parçalamayı amaçlamıştır. II. Friedrich, 1756 tarihinde Saksonya’ nın merkezi Dresden’ e saldırarak kenti almıştır ve 6 Mayıs 1757 tarihinde Prag Çatışması’ nda Avusturya’ yı yenilgiye uğratmıştır. Bunun ardından İsveç ve Rusya, Doğu Prusya’ya saldırmıştır. Ruslar burada Prusya orduları karşısında çok belirgin bir başarı kazanmıştır. Öte yandan Fransa ise Silezya’ ya saldırmıştır. II. Friedrich bu saldırıyı başarı ile kazanmıştır. Fakat 21 Haziran 1758 tarihinde İngiliz ordusu, Fransız ordusunu bozguna uğratarak II. Friedrich’i bu bölgeden ordularını geri çekmek zorunda bırakmıştır. Ayrıca Prusya 12 Ağustos 1759 tarihinde Avusturya - Rusya birleşik ordusuna da enilmiştir. Bu yenilgi Prusya’nın sınırlı olan askeri olanaklarını da tüketmesine sebep olmuştur. II. Friedrich artık taarruz edecek askeri güce sahip değildir ve savunma yapabilmesi için İngiltere’nin mali desteğine güvenmektedir. II. Friedrich, Aralık 1762’de Çariçe Tsaritsa’ nın ölümünün ardından tahta II. Pedro’ nun geçmesiyle Rusya ile bir barış anlaşması yapmaya karar vermiştir. Bu kararın alınmasındaki en büyük etken, Prusya’ya düşmanca tutumlar beslemeyen II. Petro’ nun ta kendisidir. Ardından II. Petro’nun arabuluculuğu sayesinde İsveç ile barış imzalanmıştır. Rusya ve İsveç’in çekilmesiyle zayıflayan Fransız - Avusturya ittifakı, barış istemek zorunda kalmıştır.

  Savaş sonunda savaşı kazanan taraflar İngiltere ve Prusya olmuştur. 10 Şubat 1763 tarihinde imzalanan Paris Antlaşması ve Huberttusburg Antlaşması ile kazanılan ve kaybedilen toprakların yeni sınırları çizilmiştir.

  Yedi Yıl Savaşlarının Sonuçları

  Fransa: Hem ekonomik açıdan hem de politik açıdan bir hayli zayıflamış ve Kuzey Amerika ve Hindistan’daki sömürgeleri İngiltere’ye geçmiştir. Bunun sonucunda Fransız ihtilalleri başlamıştır.
  İngiltere: 1763 tarihinde imzalanan Paris Antlaşması ile geniş sömürgeler elde ederek sınırlarını oldukça genişletmiştir. Dünyanın en güçlü sömürge imparatorluğu haline gelerek “Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” ünvanını almıştır. Bunların yanı sıra İngiltere savaşın yol açtığı ek mali yükleri sebebiyle Amerika’daki kolonilerine ağır vergiler koymuştur. Bu vergileri kabul etmeyen 13 koloni birleşerek İngiltere’ ye savaş açmıştır. Böylelikle Bağımsız Amerika’ nın kuruluş süreci de başlatılmıştır.
  Prusya: 1763 tarihinde imzalanan Huberttusburg Antlaşması ile Silezya Prusya’ya bırakılmıştır ve Avrupa’nın en kuvvetli kara devleti haline gelmiştir. Güçlü bir Avrupa devleti haline gelen Prusya Dünya siyasetinde söz sahibi olmuştur.

  ngiltere ve fransa arasında yapılan ve her iki ülkenin de kaynaklarının tükenmesine yol açan, fransanın çoğu sömürgesini ingiltereye kaybetmesi ile sonuçlanan savaş.

  etkileri günümüze dek uzanan ve günümüzdeki dünya politikasını şekillendirir. doğal olarak bu tanım tüm savaşlar için yapılabilir ama bu savaşın çok önemli iki sonucu vardır.

 • 1. amerika birleşik devletlerinin kurulması.
 • 2. fransız devrimi. 02.02.2004 18:24 ~ 18:28 guru (bkz: barry lyndon) 23.11.2007 15:21 turgut ozben 1756-1763 yılları arasında vuku bulmuştur. başlangıçta olay yalnızca avusturya ve prusya gibi kardeş iki milletin kurduğu farklı devletlerin arasındaki iktidar savaşı olarak başladıysa da sonradan olaya fransa, rusya ve isveç'in de dahil olmasıyla kıta avrupasındaki çıkarlarını tehlike altında gören ingiltere'nin de güç dengesini sağlayabilmek için katılım gösterdiği ve neticesinde en karlı devletin ingiltere çıktığı savaştır. prusya kralı ii. friedrich'in saldırgan tutumlarından çekinen varissiz avusturya'nın (kralın ölürken sadece kızının olmasından dolayı veraset savaşı çıkmıştır bu sırada) yanına fransa, rusya ve isveç'i çekerek kendine yer edinmeye çalışan o zamanların yeni yetme devleti prusya'ya karşı üstünlüğünü ispatlamaya çalışmak istemektedir. ancak kıta avrupasında her zaman bir güç dengesi olması gerektiği düşünen ingiltere olaya müdahil olur ve prusya'nın ağabeyliği rolünde bi görünür. savaş baştan sona ingiltere-prusya üstünlüğünde geçmiştir. neticesinde ingiltere-fransa arasında paris antlaşması-1763, avusturya'yla prusya arasında hubertsburg antlaşması-1763 imzalanmıştır ve şu durumlara yol açmıştır; 1) ingiltere fransa'nın sahip olduğu sömürgeleri (kuzey amerika ve hindistan) ele geçirir. gerçi neticesinde bu sömürgelerde vergi artışı yapar ingiltere ve tepki olarak 13 koloni birleşerek ingiletere'nin sömürgesi olmaya karşı başkaldırırlar kuzey amerika'da. (bkz: versailles barış antlaşması)-1783 2) prusya güçlü devlet arasında yerini alır ve sonradan 1871'deki bismarck'ın birleşik almanya politikasının temeli atılır. 3) fransa güç kaybeder ve fransız devrimi'nin yolu açılır. devletin iflası açıklanır bir bakıma.
 • dönemin kralları:
  prusya: ii. friedrich
  ingiltere: ii. george
  fransa: lui
  rusya: çariçe tsaritsa ve ii. petro
  devamını okuyayım…
  10.02.2008 23:22 ~ 11.02.2008 12:53 bi acili adana usta
  bu savaşla avrupa’da sınırlar aynı kalmasına rağmen kolonilerde bazı değişiklikler olmuştur. bazı kelimesi biraz hafif kaçtı, zira savaşın sonunda fransa kolonilerinin çok büyük bir kısmını (hindistan’daki ve karayipler’deki kolonilerin yanı sıra kanada ve lousiana) ingiltere’ye bırakmak zorunda kaldı.
  28.04.2011 23:08 hudavendigar gazi
  savaş sırasında prusya kralı efsanevi general büyük frederik’tir. birkaç muharebede kendisinden çok daha kalabalık düşmanı yenmesine rağmen ruslar berlin’e kadar ilerlemiş, prusya’yı ve frederik’i bir mucize (çariçe elizabeth’in ölmesi ve yerine frederik hayranı peter’in iktidarı alması) kurtarmıştır. (bkz: brandenburg hanedanı mucizesi)

 • 3. peter ünvanını alan çar hiçbir talepte bulunmadan barış imzaladığı gibi, prusya ve isveç’in barış imzalamasını da sağlamış, böylece avusturya’nın sap gibi kalmasını sağlamıştır. savaş sonunda ingiltere-prusya ittifakı (en iyi donanmayla en iyi kara ordusunun ortaklığı) muzaffer çıkmış ve silezya prusya’da kalmıştır.
  29.04.2011 00:06 servus equum videt
  bu savaslarin prusya(almanya) icin en onemli sonuclari:
 • prusyanin 20 yildan kisa bir surede daginik topraklara sahip bir ulkeden buyuk devlet statusune yukselmesi ve almanlara 200 yil boyunca kurmay subay ve siyasi yoneticiler verecek olan elit bir toplulugun* bu savaslarda ugradiklari kayiplara karsilik ayricaliklar kazanmasidir.
  28.09.2012 00:18 r7
  günümüz siyasetinin evrilmesinde en önemli olay olan fransız ihtilali’nin, en önemli sebebi olması hasebiyle kelebek etkisi sonucu ucu bugün bize bile dokunabilen savaştır. tabi bu savaş götümüze yalnızca nasyonalizm, faşizm ve nasyonal sosyalizm hatta teorik olarak yakın bulmama rağmen sosyalizm( (bkz: joseph stalin)) olarak değil fransız’ların sırf ingiltere’ye ibnelik olsun diye amerikan bağımsızlık savaşında 13 amerikan kolonisine yardım edip, 1941 den beri dünyanın mütemadiyen ağzına sıçan a.b.d.'nin ortaya çıkmasına sebep olmasıyla da köküne kadar girmiştir.

  şimdi bu yedi yıl savaşlarını da aynı çağdaki osmanlı yayılmacılığına bağlayıp ordan adem babaya kadar yürümek vardı ama çok yorgunum ben siz gidin.