Yemame savaşı nedir? Önemi nedir?

Yemame savaşı nedir?

Önemi nedir?

Hangi dönemde olmuştur?

Hz Ebubekir ile yalancı peygamber olarak bilinen kezzab arasındaki savaştır. 632 yılında yapılan savaşta yemame müslüman topraklarına katılmıştır.

Yemame Savaşı 632 tarihinde, Yemame bölgesinde yapılan bir savaştır. Bu savaş Hz. Ebubekir’in gönderdiği ordu ve yalancı peygamber Müseylimetül Kezzab arasında yapılmıştır. Savaşta yalancı peygamber ortadan kaldırılmıştır.

Bu savaş 632 tarihinde yapılmıştır. Yemame bölgesinde geçmekte olan bir savaş olduğundan ismi Yemame Savaşı diye tarihe geçmiştir. Bu savaş Hz. Ebubekir’in gönderdiği ordular ve yalancı peygamber diye gösterilen Müseylimetül Kezzab arasında yapılmıştır. Savaşta yalancı peygamber denilen Museylimetül Kezzab ortadan kaldırılmıştır. Ve savaş başarıyla sonuçlanmıştır.

632 tarihinde patlak veren bir savaştır. Savaşın çıkış amacı yalancı peygamber vakasıdır. Kezzab Yemame’de peygamberliğini ilan etmiştir. Hz. Ebubekir ordusu ile Yemameye yürüyerek orayı ele geçirir ve Kezzab idam edilerek yalancı peygamber olayı çözümlenir.

Yemame savaşı yalancı peygamber olarak kendini ilan eden müseyleme kezzabın üzerine gönderilen orduyla yapılan savaştır.Hz.Peygamber zamanında kendini peygamber ilan etmiş Hz.Ebubekir zamanında da yenilgiye uğratılmıştır.

632 yılında yapılmıştır.
Hz ebubekir ile kezzab arasında yapilan savaştır savaşı müslüman taraf kazanmıştır.
Yemame müslüman topraklarına katılmıştır

Yemame Muharrebesi İslam Dünyasında Bedir Savaşından sonra bilinen en ağır ölümlerle sonuçlanan bir savaştır. Bu savaş Tarih 632 yılında gösterdiğinde Riyad’ın doğu bölgesinde kalan Yemame adlı bölgede yapılmıştır. Müseylimetü’l-Kezzab adlı kişinin bulunduğu bölgede " Ben Allahın elçisinin ortağıyım. Namaz size farzdır ancak zina ve içki serbesttir" diyerek oradaki insanlara islami ve müslümanlığı yanlış tanıştırmakla kalmamış çoğu insanın kurtuluşuna sebep olmu bir spekülatördür. Bu olayı duyan Ebu Bekir, Halid Bin Velid komutasındaki müslüman birliğini yemame taraflarına göndermiş ve mutlak bir zafer alarak dönmüştür. Müslüman birliği iki bine yakın kayıp verirken gafil ordusu yirmi bin kayıp vermiştir. Bu savaşta en ilgi çekici nokta ise Hazreti Hamza’yı öldüren kölenin müslüman olduktan sonra katıldığı savaşta Kezzabı aynı mızrakla öldürmesidir.