Yemeğin soğuması için kaşığa üflemek bireyler arasında mikrop geçişini sağlar mı?

Yemeğin soğuması için kaşığa üflemek bireyler arasında mikrop geçişini sağlar mı?

Bunu uzmanına sormak gerekir. Ben geçer derim, başkası geçmez der. Evet bence mikrop geçişini sağlar. Yorum sorusu olduğu için araştırmayacağım ve kendi düşüncelerimi dile getireceğim. Ağızdaki mikroplar üfleme yoluyla yemeğe hatta çevreye bile bulaşabilir. Ağız içinde bulunan tükürükte antibakteriyel sıvı madde olmasına karşın yine de mikropların beslenebileceği ortamdır. Çünkü ağız içinde besleyici maddeler de vardır. Haliyle üfleyince oluşan havanın etkisi ile üflenen yere geçiş sağlarlar. Hatta yiyecek ya da ekmek koymak için yeni açacağımız poşetleri açılmadığı için üflemekte aynı şekilde torbaya mikrop geçişine sebep olacaktır. Bu durum pek sağlıklı değil. O yüzden yemeğin kendi kendine soğumasını beklemek daha iyi olur.

Eğer nefes mikroorganizma barındırıyor ise geçer.Aynı şekilde üfleme ile ağızdan uçan tükürük içinde hastalık mikrobu var ise geçer.Tabii buradaki ana esas alıcı kısmın vücut direncidir.

Mikrop geçisi olur. Peygamberimiz de üflememesini istemiştir. Soğumasını beklemek en sağlıklısıdır.

yemeği üfleyerek yemek zararlıdır çünkü dışarı vermiş olduğun karbondioksit gazını tekrar içeri alıyorsun. ayrıca yemeği sıcak veya soğuk yemekte dişlere zararlıdır. diş yoluyla diğer organlarda bundan etkilenir. yemeğin ılık yenmesi tavsiye edilmiştir.

Yemekler sıcak olduğunda üflemek zararlıdır, ağzımızda bulunan mikroplar oraya nüfus etmektedir. Kendimize zarar verdiğini bilmekteyiz ama çevremize yada bir başka bireye tam bu yollarla geçer mi net bilgiye sahip değilim. Fikrimce geçeceğini düşünüyorum aynı ortamda yemek yiyorsak havada mikropta hava yolu ile bulaşabilen etkenlerdir. Yakınımızda olan bireylere ve çevremize geçebilir düşüncesindeyim.

Sağlar ağız içindeki her mikrop, üflediği şeyin içine gider ve zararlı bakterileri içine atmış oluruz

Kaşığa üflemekle karşımızdakine mikroplar geçebilir. Kişi eğer hasta ve mikrop varsa ağzında geçebilir. Bu yüzden hastalanırmıyız onu bilim adamlarına sormak lazım.

Birçok hastalığın nefes yoluyla bulaştığını düşünürsek yemeği üflemek hasta bir insanın sağlıklı bir insana hastalık bulaştırma ihtimalini yükseltir.

Kendi tabağımıza ve kaşığımıza yemek yerken soğuması için üflediğimizde, başka bir bireye mikrop bulaşması zor bir olasılıktır bence. Grip olan bir kişi ile aynı masada oturduğunuzda kaşığa üflemesi ya da üflememesi fark etmeyecektir. Aynı havayı solumanız mikropların bulaşması için yeterlidir. Yakın oturduğunuz birisiyle yapılan konuşma sırasında bir başka bireye mikrop bulaştırma oranıyla, yemeğin soğuması için yapılan üflemede mikrop bulaştırma oranı aynıdır.

Her hangi bir soğuk algınlığı grip yada ağızda bulunan bir enfeksiyon varsa bulaşabilir.Bunun dışın da bir mikrobik hastalığın bulaşacağını düşünmüyorum.

Çift yönlü bir durum bence. Mikrop geçişini sağlar. Ama diğer yandan da mevcut mikrobu düşürür. Ancak sıcak yemekte mikrop barınmaz. O yüzdnr sürekli üflendiğinde bizdeki mikroplar yemeğe geçer. Kendimiz yediği zaman sıkıntı olmaz. Ama başkası yiyorsa sıkıntı olabilir. En basidündne ağızdaki bir uçuk virüsü, bizde alerjik reaksiyonda neden olmayan ancak karşı tarafta alerjik reaksiyona neden olabilir.

Eğer yemeğin soğuması için üflersek, ağzımızda biriken mikrop doğrudan yemeğe gidebilir. Bu yüzden yemeğe üflemek aslında doğru olmayan bir davranıştır.

Öncelikle şunu belirteyim ağız içi asidik bir ortamdır vede ağız içinde mikrop oluşumu pekde mümkün değildir. Zaten ağız içinizde mikrop oluşmuş olsa size bir belirti verir ve hasta olduğunuzu bilirsiniz. İkinci olarak da sıcak bir yemekte mikrop oluşmaz çünkü mikroplar sıcağa karşı direçsizdirler sıcakta oluşamazlar bu yüzden yemeği üfleyerek yemek zararlı değildir.

yemkete soguması icin uflenince istemsizde olsa tukuruk cikar ve ordan birey eger hastaysa ifledigi yemegi yiyen kiside hasta olma ihtimali yuksektir