Yeni alınan aracın motorunun zarar görmemesi için nelere dikkat edilmeli?

Yeni alınan aracın motorunun zarar görmemesi için nelere dikkat edilmeli?

Aracın motor soğutma suyu ve motor yağı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.Su ya da yağ seviyesinde eksilmeler görüldüğü anda ideal seviyeye tamamlanmalıdır.Soğutma suyunun antifriz katkılı olması çabuk kaynamaya ya da kışın suyun donmasına engel olacaktır.Motor yağı numarası üreticinin önerdiği incelikte olmalı ve yağ filtresi periyodik bakımlarda değiştirilmelidir.Motor aşırı yüksek devirlerde çalıştırılmamalıdır.Uygun viteste ve uygun devirde seyredilmelidir.Aracın motoru temizlik amacıyla da olsa yıkatılmamalı yalnız bez ile silinmelidir.Motor aksamının içerisinde birçok elektronik aksam bulunduğu için su temas etmesi halinde ciddi hasarlara yol açacaktır.

motorun rutin kontrolünü ve bakımlarını yaparsak motor zarar görmemiş olur.

motorun gerekli muayenesini zamanında yapmak gerekiyor ve uzun yollara yolculuk yapmak motorun kmsini yukseltır bu nedenle aracı sehır ici kullanmaya dikkat etmeniz gerekiyor boylelikle aracın hem motoru uzun yaşar ve araç dha uzun ömürlü olur

aracın motorunun zarar görmemesi için ilk önce aracın motoru açılmalıdır bu nedir diyeceksiniz. motor açmak ilk 500 kilometrede araç yüksek devirli sürülmesi gerekir. bunun nedeni araç motoru pistonların düzgün çalışması için gereklidir yoksa bu pistonlar karıncalanma denen bir hata yaratmaktadır. bu aşmadan sonra ise normal devirde kullanıp bakımları geldiği zamanda bakımları yaptırıp kullanırsan aracında hiçbir arıza meydana gelmez.

İlk kalkışlarda çok hızlı kalkış yapıp motoru zorlamamak ve bakımlarını zamanı geldiğin de yaptırmak yapılan temel takımlar olacağı içinde servisine gidilmesi gerekmekte

Aracin km bakımlarına dikkat etmeli zamanında yaptırmalı, muayenelerini tam yaptırmalı, yüksek devirde kullanmamalıdır.

Vitesli ise yolda giderken aracı devrini geçmeden vites değiştirerek dikkat edebilirsiniz , bakımına dikkat edebilirsiniz ve en önemlisi motor yağını sürekli olmasada uzun yola çıkmadan önce kontrol edin ki motorunuz zarar görmesin .

Periyodik bakımları ihmal edilmemeli ve yüksek devirlerde asi kullanımdan uzak durulmalıdır

bir kere öncelikle lpg ye karşıyım lpg aracın ve motorun performansını etkiler ve düşürür bunlada kalmaz deler ve ayrıca motor bakımlarının veya araç bakımların sık olmasada yılda bir kere yaptırım derim ve ayrıca benzinde çok önemli size önerim shell :blush: bir de olabilecek motor kazalarına önlem alın örneğin suya sert girmek motoru bozar veya araç düzse ani vites düşürme zararlı her ne kadar bir yavaşlama taktiği olsada ani vites dusurme zararlıdır umarım yardımcı olmuşumdur :blush:

Düzenli olarak motorun yağı ve suyu kontrol edilmelidir. Aracın motoruna zarar verecek şekilde yüksek devirde kullanılmamalıdır. Bunlara dikkat ettikten sonra kolay kolay bir sorun yaşanmayacaktır.

Aracjn suyunu ve yağını her zaman kontrol ederek dikkat edebiliriz

Öncelikle aracın motorunun zorlanmaması gerekmektedir. Fazla hız yapılmamalıdır.