Yeni bir bilgisayar alırken hangi özelliklere dikkat etmek gereklidir?

Yeni bir bilgisayar almaya karar verdiğimizde hangi özelliklere özellikle dikkat etmeliyiz ki doğru bir karar verelim?

Yeni bir bilgisayar alırken işletim sistemine, arayüzüne, hızına, bilgisayarın gerçekleştirebildiği özelliklerine ve en önemlisi fiyatına dikkat edilmelidir.

Yeni bilgisayar alırken işlemcisine, belleğine, ekran kartına, diskine, ekran ve çözünürlüğe, klavye, güvenlik, pil ömrü, ağırlık ve boyutu, ses kalitesi bilgisayar alırken en önemli unsurlardır.

Yeni bir bilgisayar toplarken internetten alacaksanız öncelikle işlemcinin soketi ile anakartın soketinin uyumlu olmasına bakarsınız. Anakartın ram slotunun adetine bakarsınız ileride üçüncü bir ram takabilmek işe yarayabilir. Ekran kartı seçilir fiyat performans ürünlerini kullanırsınız. İstanbuldaysanız Kadiköy yazıcıoğlu yakınındaki şirketlerden fiyat alırsınız.

Özelliklerine bakarım birde bilgisayarı ne amaçla kullanıyorum ona bakarım ona göre özelliklerini belirlerim.

Yeni bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler anakartı,ekran kartı,bios pili,fanı,işlemcisi,depolaması(hard disk)ramin sürümü DDR4 olursa daha iyi olur ama bunun yerine toplama bilgisayarda yapabilirsin.Daha az para ödersin.

RAM çok büyük bir etken ve bilgisayarınızın hızını ciddi ölçüde etkileyecek. Ekran kartı ve en önemlisi SSD olup olmadığı.Harddisk çok eskilerde kaldı.

Eğer dizüstü alınacaksa DDR4 bir sistem almak şart , kasa gibi sürekli ekleme yapılamadığından dolayı. RAM Bellek kapasitesi en kötü 6 - 8 GB olmalı.Oyun odaklı isteniyorsa ekran kartı kadar işlemcimizin de güçlü olması gerek. Ofis , ders işleri için ise ekran kartı işlemci kadar güçlü olmak zorunda değil.

Bilgisayar alırken en başta 2 şeye bakılmalıdır diye düşünüyorum: ram ve ekran kartı.

Bilgisayar alırken bakılacak şeylerden ziyade ihtiyaçlarınızdır eğer sağırsanız ses kartın olup olmaması sizi ilgilendirmez. Bu sebeple ihtiyacımızı iyi belirlemeliyiz. Bu sebeple aşağıya kullanıcı tiplerini çıkarıyorum.
Basit kullanıcı : Bilgisayarı cep telefonundan biraz fazla kullanabilen ihtiyacı oldukça office programlarını kullanan, müzik dinleyen, sosyal medyada, alışveriş sitelerinde fink atan hemen hemen hiç oyun oynamayan biri iseniz basit kullanıcısınız. Sizin için
Celeron, AMD işlemciler veya intel İ3 nesil işlemciler yeterlidir, Ram 2-4 arası olabilir. Ekran kartı paylaşımlı olabilir ama bu seferde rami yükseltilebilir. sabit disk 1 tb yeterlidir.
Orta Düzey kullanıcı : Yukarıdaki işlemlerin yanında işinde office uygulamaları veri tabanlarını kullanabilen nadirde olsa eskiden oynadığı nostaljik oyunlardan vazgeçmeyen. Online oyunlar oynayan yüksek çözünürlükte film seyretmeyi seven birisi iseniz AMD 8,9, 10 veya İntel İ5 işlemciler size yeterli olacaktır. Ekran kartı tercihan 2 gb yeterlidir ram kesinlikle 4 ten aşağı olmamalı. sabit disk 1 tb yeterlidir.
Proffesyonel kullanıcı veya oyuncu iseniz adından da anlaşılacağı üzere Bilgisayar modellermeleri, Render yapacaksanız, ağır programlar kullanacaksanız ve yüksek çözünürlüklü büyük boyutlu oyunlar oynayacaksanız
İntel İ5 (Yeni nesi l (8300 U veya Q olanlar) Tercihen İ7 işlemci ve üstü ram en az 8 gn-b ama 16 daha iyidir. Ekran kartı kesinlikle en az 4 gb intel 128 bit veya 256 bit değerlerine sahip olmalı Sabit disk 1 tb üstü 2 tb idealdir. ve para varsa 17,3 inç ekran olmalı ekran çözünürlüğü en 1920x1080 P olmalıdır

Dikkat edilmesi gereken bilgisayarin hangi amaçla alındığına bağlı olarak değişir ama genel olarak ram,ekran kartı , işlemci özelliği ve nesli .

Öncelikle bilgisayarı ne icin alacağına bağlı. Eğer gündelik olarak kullanmak için, yani video izleme müzik dinleme veya sitelerde gezinmek içinse işlemcisi ıntel i3 serisi olsa, ram 3 gb olsa yeterce artar bile. Eğer oyun için alınacaksa en az i5 işlemci ve ekran karti 2 gb olan ve ram 8 gb olan bilgisayar yeterli.

İlk önce dış görünüşü önemli ince olması Rengi Daha sonra İşlemci ve Bellek.Disk, SSD.Ekran Çözünürlük,Klavye.Parmak İzi, Güvenlik.Pil ÖmrüBoyut ,Ağırlık.Mobil Özgürlük özellikleri mutlaka bulunmalı. Tabi fiyatda önemli

İşlemcisinin yüksek olmadı RAM kapasitesinin yüksek olması ve GB boyutunun büyük olmasın gerekir yanı yapacağınız işlemler ne ise ona göre bilgisayar seçimi yapın.