Yeni doğan bebeklerin fotoğrafını paylaşmak doğru mudur?

Yeni doğan bebeklerin fotoğrafını paylaşmak doğru mudur?

Yanlış, çünkü ; İnanışa göre bebeklerinin fotoğrafını paylaştıkları zaman gören kişilerin nazarı değerde çocuğa bir şey olur diyerek paylaşmaktan çekinirler.

Hiç doğru değil. Gerçekten nazar değer. İnsanlar kıskanç. O yüzden bir maaşallahı bile çok görüyorlar. Düşüncesizler yani

eskiler bebeğin kırkı çıkmadan dışarıya bile çıkarmazlardı ve göstermezlerdi . bence çocuğun resmini çekip paylaşmakta doğru değildir .

Bence aile ilgili özel olan hiç bir şeyin paylaşılmaması lazım sosyal Medya’da insanlar artık yatak odalarını bile paylaşıyorlar mahremiyet diye bir şey kalmadı kaldı ki insanların kem gözlerinden korumak lazım

Yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını paylaşmak Doğru bulmuyorum. Daha yeni doğan bir bebeğin fotoğrafını sosyal medyada paylaşıyorlar. binlerce kişi görür bebeğe Nazar değer. fakat kimse bunu aldırış etmez birçok kişi Bebek doğduğu ilk gün paylaşıyorlar. Ama doğru değil.

Bence paylaşılır sonuçta yeni doğdukları zaman nazar değecek bir durumda değiller hem nazar sadece bebeklere olmuyor ki 7 den 70e herkese nazar olabilir. Ben bunu saçma buluyorum yeni doğan bebeklere zaten nazar edilmez ki hani aşırı saçlı mı olmuş ne olmuş nazar olacak, normal bebek işte hepsi bir birinin aynısı

biraz daha büyüdükleri zaman değişiyorlar tatlı güzel oluyorlar o zaman paylaşmasalar anlarım ama 1 yaşından önce zaten paylaşsalarda kimsenin umrunda olmaz ve nazar eden 70 yaşındaki insana da eder

Tabi şuraya ayrı bir parantez açmak lazım 3. kişiler değilde aile kendisi paylaşmak isterse paylaşır başka biri izinsiz bunu yapmamalı alişanın olayındaki gibi sonuçta anne baba paylaşmadan 3. kişi izinsiz paylaşmış o doğru değil izin alıp aile izin verirse paylaşılmalı

benim çocuğum olsa ya yüzünü gösterir paylaşırım yada hiç paylaşmam millet şey yapıyor yüzü haariç diğer yerleri paylaşıyor oda çok saçma oluyor bence nazar eden bacaklarına da nazar eder :smiley: bence kimse paylaşmasın olsun bitsin :smiley: merak eden eve gelsin bir tanede altın getirsin görsün gitsin :smiley: görüşlerimi sonradan okuyorum saçma sapan yazıyorum gibi geliyor okuyan olursa görüşümü kusura bakmasın :smiley:

Bu sosyal medya olayı insanlar zor bekliyorlardı sanki! Abi neden yani yeni doğmuş bebeğini paylaşmasan rekalmını yapmasan ne olur? Bir de paylaşıp yüzünü kapatanlar var. Onlara hiç bişey diyemiyorum. Neden bu hale geldik ? Bu ne reklam, gösteriş merakıdır? Madem göstermeyeceksin neden atıyorsun? Atma.

Neye inandığına bağlı nazardan korkuyorsan paylaşma kırkı çıkmadan göstermezler genelde kaldı ki neden insanların gözüne sokma gereği duyuluyor böyle bir kaygın varsa paylaşma görmek isteyenlere yakınlarına göster

Yanlış bence çünkü yeni bir doğmuş bebeği niye insanlara göstermeye ne gerek var ve nazar dan korkuyorlarsa hiç paylaşmasınlar .

Bende yanlış olduğunu düşünüyorum özellikle şu sosyal medya gibi internet erişimli sitelerin kontrolsüzlüğü olduğu sürece.

Yanlıştır ve çocuk büyüdüğünde o fotoğrafların başkaları tarafından görülmesinden rahatsız olabilir.

bence doğru değil. Ben paylaşmazdım açıkçası. Birde yüzlerine emoji vs. Koyup paylaşan var hiç paylaşma daha iyi.

doğru değildir. Bir Türk olarak türk anneleri zaten çekmez çektirmezler. Nazar değermiş sosyal medyada örnek veriyorum instagram veya facebook bu fotoğrafı görenler belki beddua edip çocuğa bir şey olur bedduası tutar inancı var.

doğru değildir. Bir Türk olarak türk anneleri zaten çekmez çektirmezler. Nazar değermiş sosyal medyada örnek veriyorum instagram veya facebook bu fotoğrafı görenler belki beddua edip çocuğa bir şey olur bedduası tutar inancı var.

yeni doğan bebeklerin fotoğrafının paylaşılmasını doğru bulmuyorum çünkü ben nazara inanırım ve bir çok nazardan etkilenen zarar gören insan olmuştur.

Paylaşılmasından yana değilim. Belli bir süre geçilmesi daha doğrudur. İnsanlarda öyle bir göz varki çocuğa nazar değebilir ve o nazar insanı mezara bile sokar.

evet nazardan dolayı değil. ben sevincimi herkese göstermek isterim bu yüzden paylaşırken yüzünü kapatırım karalarım emoji koyarım. doğru bulunmaması normal gayet te. ayrıca kendi fotoğrafımız dışında bebek dahi ya da kendi yavrumuz dahi kimseninkini paylaşmamalıyız. kendi çocuğumuz olsa bile.

Bugün aynı şehirde olmayan akraba ve akrabalarımızın ne yaptığını ve ne yaptığını görmek için sosyal medyayı da kullanıyoruz. Hatta sosyal medyadan sevinç, hastalık ve üzüntü haberlerini almaya başladık. Elbette burası sosyal medyayı sık kullanıp kullanmadığımızı tartışmanın yeri değil. Vurgulamak istediğimiz şey, çocukların fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmanın bir albüm oluşturmak gibi olduğudur. Akrabalarımızın ve arkadaşlarımızın sosyal medyada kötü bir niyeti olmadığını bilerek çocukların özel anlarının fotoğraflarını rahatlıkla paylaşabiliriz ve bu fotoğrafların yanlış ellere geçebileceğini asla düşünmeyiz. Ancak listemizdeki arkadaşların hesapları veya sosyal medya hesaplarımız çalınırsa çocuklarımızın fotoğraflarını görmek istemediğimiz kişileri istemiyoruz. Fotoğrafları paylaşırken, “Çocuğum gelecekte başkalarıyla bu fotoğrafı gördüğünde rahatsız olacak mı?” Diye düşünmeliyiz. Fotoğraflardaki diğer insanların ve çocukların haklarına saygı duymalıyız.

Bence paylaşılmamalıdır. Paylaşınca kemgözlerin nazarı değer. Yani buna inanılıyor.