Yeni doğan kedi anne sütü emmiyorsa ne yapılmalı?

Yeni doğan kedi anne sütü emmiyorsa ne yapılmalı? Yeni doğan kedi nasıl beslenmeli?

Yavruyu ve annesini baş başa bırakın ve bir süre gözlemleyin. Çünkü zorlu bir doğumdan çıktılarsa yavru yorgundur hemen emmek istemeyebilir. Eğer bir süre yaklaşık işte bir kaç saat geçmesine rağmen emmiyorsa annesinin memesine doğru tutun. Ama anne sizi tanıyorsa ve yavruyu reddetmediyse size güveniyorsa buna yeltenin yoksa anne tamamen yavruyu reddedebilir. Bunun için de diret elinizle tutmayın. Bir bez parçasıyla tutun yavruyu memeye doğru ağzı gelecek şekilde tutun bakın emme refleksi gösteriyor mu. Memeyi aranmıyorsa zaten muhtemelen zayıf bir yavrudur yada erken doğumdur emmez ölür o yavru. Ama emmeye çalışıyor fakat süt gelmiyor diye bırakıp başka meme aranıyorsa demek ki annenin sütü yok. Veteriner kliniklerinde yavru kediler için süt tozu satılıyor. Onlardan alıp hazırlayıp kediye vermeniz lazım her iki saatte falan. Zaten mama paketinin üzerinde yazıyor. Fakat bu yavru kedi besleme işi gerçekten zorlu ve sabır isteyen bir iş. Çünkü yedirdiğiniz gibi birde kakasını yaptırmanız lazım. Kakası içinde biz pamuğu hafif ıslayın ve popo deliğine hafiften sürtün. Sanki annesi yalıyormuş gibi. Ardından bir süre devam edin. Kaka gelinceye kadar yani. Zaten hemen kaka gelir. Kaka gelirken de sürtmeniz gerekiyor çünkü anneleri bu şekilde kakalarını yaptırıyor bir ay kadar. Her mamadan sonra kakasını da yaptırmanız lazım. Mümkün olduğunca anneden ayırmamaya ve annesi emzirene kadar izlemeniz daha önemli. Çünkü bir kere siz alıp beslerseniz hep siz yapmanız lazım. Annesi artık reddeder çünkü bebeği.

Yeni doğan bir kedi anne sütü emmiyorsa zorlanmaması gerekir önüne süt verilmelidir veya annesi ile baş başa kalması gereklidir.

Yeni doğan kedi anne sütü içmiyorsa temiz bir tabak içerisine inek sütü dökülüp yavrunun yanına bırakılır veya kediler için yapılan süt tozu yavruya verilebilir

Yeni Doğan Kedi Anne Sütü Emmiyorsa Ne Yapılmalı?

  • Yavru kediler doğumdan sonra zayıf veya yorgun olabilir. Birkaç saat annesi ile baş başa kalsın. Eğer Birkaç saat içinde yavru kedi emmiyorsa, Öncelikle bir veterinere danışılmalıdır veterinerin verdiği kedi yavruları için süt tozu vardır, süt tozunu biberonun içine bırakın üzerine Yeterince su ilave edin ve iyice çalkalayın. Yavru kedinin ağzına verin, Eğer emiyorsa karnı doyduğu kadar emsin. Eğer emiyorsa da biraz içtikten sonra rahat bırakın zorlamayın. Eğer kedi yavrusu biberonu emmiyorsa inek sütü veya süt tozu süt haline getirip şırıngayla ağzına verip damla damla boğazına akıttın. Kedi yavrusu süt tadı aldıktan sonra emmeye başlayacaktır. Eğer herhangi biri hastalığı varsa da veterine gösteriyor gösterin.
    image">image