Yeni mezun mühendise asgari ücret

4 yıl okumuşsun, fedakarlık çekmişsin, meslekle ilgili teorik eğitimi mütemadiyen almışsın. Okul bitiyor, uzun uğraşlar sonucu iş buluyorsun, işveren asgari ücret sunuyor. Ne düşünürsün?

Sadece mühendislikte de her meslekte yeni işe başlayan insanları vasıfsız elemanmış gibi görüp asgari ücretle başlatıyorlar. İş verenlerin düşüncesi ne kadar iyi olursan ol işe başlayan herkesi denediklerinden dolsyı o kişiye asgari ücret verilir.

İşi kabul edip deneyim kazanacaksın. Teorik bilgi ile işleyiş farklıdır. İlerleyen zamanlarda farklı firmalarla deneyim sayesinde işin hakkı neyse ona göre ücrette anlaşırsınız.

Çok anormal bir durum değil. Sonuçta iş hayatında teorik pek işe yaramıyor. İş hayatı bambaşka. Okulda öğretilenlerle iş hayatını yürütmek çok zor.

Tecrübe edindikçe maaş da artıyor.

Aslında eğitim fakültesınden örneğin orta öğretim için beş yıl okuyan öğretmenlerin yıllarca evde is ve atama beklemesi düşünülürse mühendis şanslı bile sayılır. Zaten teoride öğretilenler pratikte farklıdır yani is hayatında başına gelecek çoğu şey kitaplarda yazmaz. Bu yüzden sıfırdan başlamak da bir fırsat ve iyi degerlendirmek gerekir.

İş bulmak bile mucizeyken bende maaşın asgari olmasına bakmadan işe başlamak gerek. Zamanla maaş yükselebilir. İşe başlamadan geçen her süre üniversite mezunun aleyhine işler ve iş bulması günden güne zorlaşır. O nedenle maaş miktarına bakmadan işi kapmak gerekir.

Ne yazıkki artık bu kadar düştü. Fakat bu durumlara düşmemek için yapılması gereken okurken çalışmak.

Yeni mezun olmuş bir mühendisin asgari ücret üzerinden maaş alması tamamen haksızlık, iyi bir eğitim ile donanmış ve gerçekten zor bir mesleğin icra edilmesi bukadar ucuz olmamalı.

Asgari ücret veriyor diye kendinizi yüksek göstermeyin. Ben bir işveren yanında fotokopi işlerinde getir götür işlerinde çalışarak öğrenerek kendimi geliştirerek yükseldim şuan bulunduğum şirkette operasyon müdür yardımcılığı görevini yürütüyorum. Asla ve asla asgari ücret veriyor diye sadece okuldan öğrendikleriniz ile hedefe ulaşmanız pek mümkün değildir.

Yani yeni mezun mühendis kendi alanında iş bulsun da asgari ücrete razıyım. Ben mezun bir mühendisim ama bana teklif ettikleri işler, market personeli, bulaşıkçı, aşçı gibi işler. Gerçekten de çok komik. İlkokul mezununu da aynı işe alıyorlar, üniversite mezununu da. Bir de üstüne kalkıp iş beğenmiyorsunuz diyorlar.

Yeni mezun olanların askeri ücretten birazdaha yüksek olması gerekir. Sonuçta adam 4 sene okumuş yeni olduğu için iş hakkında pek bilgisi olmayabilir fakat askeri ücretle başlamamalı.

Haklisim kardesim benim 4 yil universite okumamin ne anlami kaliyor o halde
Yoldan gecenide asgari ucretle aliyolar universite bitireni de asgari ucret
Bosa okuyoruz ozaman reis okumamimizi istemiyor
Bilincli bir nesil istemiyorlar benim aklima bu geliyo.

Bir hukuk mezunu da şuan 1 sene staj döneminde 800₺ gibi komik rakama çalışıyorsa hiç bir pratiği olmamış yeni mezun bir mühendisin asgarî ücretle başlaması bence gayet normal,bi de bu açıdan düşünmek lazım. Zira 1,0’ın sonsuz katıdır…

her meslek grubu benzer uygulamalardan şikayetçi Avukatlık stajını tamamlayan gençler de kendileri ile aynı fakülteyi bitirmiş meslektaşlarının çalışanı olarak asgari ücrete ya da az bir üstüne talim ediyorlar. Öğretmenler üniversiteyi bitirdikten sonra bir de KPSS sınavına hazırlanıyor, iyi puanlar alsalar bile özel okullarda asgari ücretle çalışıyor. Beklenti elbette bunlar değildi baştan beri. Ama ülkenin ekonomik durumu bu. Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için yaşamayı öğrenmedikçe de böyle devam edecektir.