Yeterli ve dengeli beslenme ne demek?

Gerek resmi gerekse gündelik hatta karşımıza çıkan bir olay bu. Peki ne anlama geliyor?

vücudun ihtiyacı olan protein ,karbonhidrat ve mineralin yeterli ve eşit miktarda alınmasıdır. Beslenme o kadar önemlidir ki pek çok hastalık da yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Öncelikle günde üç öğün yemek yemek şarttır ve bunların ara öğünü olarak kuruyemiş ,meyve, bol miktarda su vücuda alınması gerekir. Her besinde farklı vitamin vardır sürekli et yemek ya da sürekli sebze yemek olmaz Gün içerisinde et ve sebzeyi tüketmek gerekiyor ve bunun dışında meyvenin de gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor çünkü meyvenin içerisindeki vitamin oldukça zengin. Sağlıklı ve yeterli beslenme nin içine beyaz ekmekte girmektedir. Beyaz ekmek mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Çünkü vücuda çok faydası yok hatta faydasından çok zararı var.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin bulunmaktadır. bu besinlerin hepsinden dengeli bir şekilde yersek dengeli ve düzenli beslenmiş oluruz.


Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına . Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar .proteinleri ,karbonhidratlari yeterince tüketmek .Günde 3 öğün yemek yemek ,bunlari aksatmamak.Bol bol su tüketmek sebze ,meyve yemek.