YKS'de tercih yapmak için kaç puan almanız gerekir? YKS' de baraj puanı kaç?  

YKS’de tercih yapmak için kaç puan almanız gerekir? YKS’ de baraj puanı kaç?

Temel yeterlilik testinde 150 puanı geçmek, alan yeterlilin tesinde ise 180 puanı geçmeleri gerekiyor.

Yks 'de ilk sınav olan TYT 'den 150 ve üstü almak barajı geçmek demektir. Alan yeterlilik sınavı olan AYT 'den ise 180 ve üzeri alarak tercih yapma hakkına sahip olunabilir. TYT 'den geçemeyen öğrenci tercih yapamaz.

150 ye 180 dir öğrenciler bu puanları alamazlarsa tercih yapamazlar.

2 tane sınav vardır.Bunlardan 1 tanesi TYT diğeri ise AYT bu sınavlardan TYT 'den 150 almak gerekiyor.AYT 'den ise 180 almak gerekiyor bunlar baraj puanlarıdır.Yalnız TYT 'den 150 alamayan ögrenci AYT puanı hesaplanmaz yani ilk olarak TYT 150 barajını geçmek gerek geçtiğimiz taktirde tercih yapabiliyoruz TYT 2 yıllık AYT ise 4 yıllıktır.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

İlk sınavdan 150 puan ve üzeri puan almalı ikinci sınavdan ise 180 ve üzeri puan alması gerekmektedir kişinin tercih yapabilmesi için.

baraj 150 diye biliyorum ama 2 senelikler için kaçtır bilmiyorum tabi

TYT barajı olan 150 yi geçmek, AYT için de 180 barajını geçmek gerekiyor. TYT ile iki yıllık programlara yerleşebilir, AYT ile 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilir.


Merhaba öncelikle 2 yıllık istiyorsanız puanınız (tyt) 150 ve üzeri olması gerekiyor, eğer 4 yıllık istiyorsanız 180 ve üzeri almanız gerekmektedir.

TYT sınavından 150 puan ve üstünü alan, AYT içinse 180 puan ve üstünü alan kişi barajı geçmiştir ve tercih yapabilir.

Yks’de tercih yapmak için öncelikle bir puanımızın olması gerekmektedir. Ama bu puanı da bir sınırlandırma getirilmiştir. Temel yeterlilik sınavında 150 ve üstü alanlar tercih yapabilmekte yani bunlar 2 yıllık üniversiteyi tercih yapabilmektedir. Alan yeterlilik sınavında ise 180 ve üstü alanlar tercih yapabilmek de yani bunlar da 4 yıllık üniversiteleri tercih yapabilmektedirler.

tyt dediğimiz Temel Yeterlilik Sınavında 150 puan barajı vardır Ayt dediğimiz Alan Yeterlilik Sınavında ise 180 puanı geçerek barajı geçmiş olursunuz

İlk sınav olan Temel Yeterlilik Sınavı Tyt’de 150 barajını geçmeniz, Alan Yeterlilik Sınavı Ayt’de de 180 barajını geçmelisiniz ki puanlarınız oluşsun. Eğer tyt’de geçip ayt’de geçemezseniz eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümlerden tercih yapamazsınız.

Yks 2 basamaklı bir sınavdır tercih yapabilmek için 1. Basamaktan(TYT) 150 , 2. Basamaktan(AYT) 180 barajını aşmak gerekmektedir. Tyt ile iki yıllık Ayt ile ise dört yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz.

Temel yeterlilik sınavı yani tyt’den 150 puan almak yeterli bu sayede 2 yıllık bölümleri tercih edebiliyorsunuz.

YKS’de tercih yapabilmen için ilk gün girmiş olduğun TYT sınavından 150 barajını geçmiş olman lazım bu puan senin önlisans yani 2 yıllık bölümleri tercih etmeni sağlar. TYT sınavından 180 barajını geçtiysen eğer bu da senin ikinci gün girmiş olduğun AYT sınavının geçerli olmasını sağlar. Yani senin lisans bölümlerini tercih edebilmen için AYT puanın geçerli olur. Özetle 150 ile 180 arası puan alırsan TYT de önlisans bölümleri tercih edebilirsin. 180 ve üzeri puan almışsan AYT puanına göre lisans bölümleri tercih edebilirsin.

ve baraj puanı 150” 4yıllık” düşünüyorsan 203 felan yapman için yeterlidir.

sanırım yks baraj poano 150 idi emin değilim ön lisan eğitim kurumlarını tercih ederler

300lerde bisidi galiba