Yoğunlaşma noktası nedir? Yoğunlaşma noktası nasıl hesaplanır?

Yoğunlaşma noktası nedir? Yoğunlaşma noktası nasıl hesaplanır?

Yoğunlaşma noktası sabit bir basınç değeri içindeyken gaz halden sıvı hale geçiş gerçekleştirdiği noktadır. Buharlaşma olayının tam tersi olarak düşünülebilir. Buharlaşmış bir madde, yoğunlaşarak gaz halinden, sıvı hale dönüşür. Hesaplanması oldukça karmaşıktır. Basınç değeri, sıcaklık değerleri, ortam nemi gibi çeşitli verilere ihtiyaç duyulabilir. Basit bir hesapla, kaynama noktası, yoğunlaşma noktası olarak hesaplanabilmektedir. Daha detaylı hesaplar için karmaşık formüller gerekmektedir.

Yoğunlaşma noktasi sabit sicaklikta ve basincta saf gaz bir maddenin gaz halden sivi hale gectigi sıcaklıktır

Yoğunlaşma noktası, sabit sıcaklıkta olan ve basınçta bulunan saf olan gaz bir maddenin gaz halden sıvı hale geçtiği noktadaki sıcaklığa denilmektedir. Yani saf ve gazlı olan bir maddenin sabit bir basınçta iken gaz haldeyken sıvı hale geçtiği sıcaklığa denilmektedir. Hesaplama bildiğim kadarıyla kaynama noktası yoğunlaşma noktasına eşit olarak hesaplanıyor.

">

Yoğunlaşma noktası, bir gazın veya buharın sıvı hale geçtiği sıcaklık değeridir. Kaynama noktası ile eşdeğer sayılabilir.

image">image

Yoğuşmanın gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak bir sıvı maddenin buharlaşması gerekmektedir ya da bunun şu şekilde sıralayabiliriz öncelikli olarak Bir katı maddenin ısındıktan sonra sıvı hale geçmesi sıvı haldeki maddenin ise kaynama noktasına açtıktan sonra buharlaşması yani gaz hale geçmesi Bunun arkasından gaz hale geçtikten sonra burada havada serbest olarak dolanan maddenin belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra tekrardan su molekülleri haline dönüşerek Yani yoğuşarak tekrardan sıvı hale geçmesi anlamına gelmektedir gaz haldeki maddelerin yoğuşarak tekrardan sıvı hale dönmesi 10 belirgin özelliklerindendir yani burada bu durum madde döngüsü olarak adlandırılmaktadır ve bu madde döngüsü sularda sürekli olarak gerçek özellikle suyun içerisinde bulunan bileşenleri sayesinde katı sıvı gaz ve yoğuşma sayesinde Gaz sıvı ve katı şeklinde sıralanmaktadır.

Sabit bir yerde duran bir cismşn gazdan sıvıya dönüşmüş halidir

Bir cismin gazdan sıvıya geçmesine yoğunlaşma denir. Örneğin çaydanlıktaki bunların çaydanlığın üstünde birikip içine damlaması buna örnektir.