Yolcu namazı nedir? Yolculuk (Sefer namazı) namazı nasıl kılınır?

Yolcu namazı nedir? Nasıl kılınır ve nasıl niyet edilir? Normal namazdan farkı nedir? Yolculuk (Sefer namazı) namazı nasıl kılınır?

Sehere çıkan ve dönüşünde 15 günlük kalma şartı ve 90 km mesafe bulunan kişiler dinen seferi sayılır. İsteyen kişi 4 rekatlık farz namazları 2 rekat olarak kılar.

Yolculuk durumu genel olarak meşakkat ve şıkıntı içerdiğinden bu durumdaki kişi için bazı kolaylıklar getirilmiştir bunlar yolcuya tanınan ruhsatlardır bunların başında ramazan ayında yolculuk yapan kişi için tanınan orucu yolculuk anında tutmayıp sonraya bırakma ruhsatıdır ayrıca yolcu olan kişinin dört rekatlı farz namazlarını ikişer rekat olarak kılmasınada izin verilmiştir

Yolculuk sırasında kılınan namazdır uygun olduğu yerde kılınır

seferi kimse vatanı asli sinden yani asıl vatanndan 90 km uzağa giden kendi vatanının sınırlarını geçen kimseye denir eğer gideceği yerde 15 günden az kalacaksa seferi sayılır 4 rekatli farzları 2 kılabilir.


Uzak bir yolculuğa çakılmışsa eğer,namaz kılıncak bir yer yoksa eğer 4 rekâtlık farzları 2 rekat olarak kılarlar.

adındanda anlaşılacağı gibi sefer yani bir yolculuk esnasında yolculuk devam ederken kılınan namaza seferi namaz denir. örneğin bir tren içinde veya otobüs içinde yolculuk esnasında kılınan namaz seferi namaz olarak tabir edilir.

Seferi sayılmak için 90 km den fazla bir uzun yolculuk yapmak gerekir. Böylece kişi seferi sayılır ve sdece namazların farzları kılınır.

Bulunduğu yerden 90 Kilometre giden ve gittiği yerde 15 günden az kalmaya niyet eden kimse tabi bu gittiği yer vatani aslısı olmıcak ( vatanı asli : kişinin doğup büyüdüğü veya yaşadığı yer ) gittiği yerde eğer cemaate uyuyorsa farzları tam olarak kılar sunnetleri de kılabilir cemaat ile ama kılma zorunluluğu yoktur eğer cemaat haricinde kılmaya niyet ederse dört rekalı farz namazları iki rekat olarak kılar vitir vacibi ve iki rekatlik farz namazları ise tam kılar sunnetleri kılmasinda bir behis yoktur. Eğer gittiği yerde ön beş günden fazla kalmaya niyet ediyorsa tüm namazlarını eksiksiz bir şekilde tam olarak kilmalıdır. Kaç gün kalacağı belli olmayan kimselere 15 günden fazla kalacakmış gibi amel ederler.

Dinimizde yaşadığı doğup büyüdüğü yerden 90 km uzakta ve 15 günden az kalacak ise seferi sayılır ve namaz kılma zorunluluğu yoktur kılmak isterse bile 4 rekâtlık farz namazlarını 2 rekat kılabilir.