Yükseklik korkusu olanlar bununla nasıl başa çıkmalıdır?

Yükseklik korkusu olanlar bununla nasıl başa çıkmalıdır?

Akrofobi, yüksekten aşırı korkma olarak tanımlanabilir. Bu anksiyete bozukluğuna sahip insanlar yüksekte olduklarında ( asansör, merdiven vs.) ve hatta yüksekte olduklarını hayal ettiklerinde bile panik olurlar. Nüfusun %2’si ila %5’i bu problemle karşı karşıyadır, etkilenenlerin çoğunluğunu da kadınlar oluşturmaktadır.
Depreayon ve stresten uzak durmak gerekir.

Korku sırasında kişide çarpıntı, tansiyonda değişiklikler, yüzde kızarma, nefes darlığı boğazda düğümlenme, boğulma hissi, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, karın ağrısı, terleme, titreme, sıcak basması, baş dönmesi görülür.

Yükseklik korkusunun tedavisi ne yazık ki kesin olarak yok bu konuda psikiyatriden veya psikologtan destek te alsanız pek bir şey değişmiyor benim mesleğim gereği taşımama gereken bu korkudan muzdaripken ben korkumun üzerine gitmeyi seçtim ve paraşüt atlayışları, dağcılık gibi konulara yöneldim bir süre sonra kendiliğinden geçti ama yükseklik korkusu sadece yüksekte iken olan bir şey değil film seyrederken bile bu tür sahnelerde ister istemez dizlerinizin bağı çözülebiliyor. Bu fobi ile başa çıkmanın birinci kuralı bu korkunun üzerine gitmek, bu korkudan mümkün mertebe uzaklaşmak, yüksekten ve yüksek yerlerden kaçınmak durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Yükseklik korkusunda görülen dizlerin bağının çözülmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve karın ağrısı gibi şikayetler daha şiddetli olarak karşımıza çıkıyor. Üzerine gittikçe rahatlıyorsunuz. Normal gelmeye başlıyor.

Yükseklik korkusu cogu insanin gunluk yaşantısını etkileyen bir fobidir. Bunu asabilmek ve etkilerini azaltabilmek icin birkaç kücük sey yapabiliriz.mesela o an nefes egzersizi yapmak bizi sakinleştirebilir korkunuz artarsa nefes egzersizi yapın. burnunuzdan yavaşça nefes alıp, bir süre nefesi tutup, yavaşça nefesinizi boşaltmak şeklindedir bu şekilde bir şeylere odaklanmak sizin dikkatinizi dağıtır ya da o an imkanınız varsa müzik falan da dinleyebilirsiniz. Mesela çoğu insan buna ben de dahil olmak üzere, yükseklik korkusu nedeniyle uçağa binmek istemiyor işte bu gibi ortamlarda birkaç şeyi deneyerek etkilerini hissedebilirsiniz. image">image

korkusunun üzerine giderek basa cıkabilir ama bu yöntem bazen pek işe yaramıyor

Korkunun üzerine gitmek bu korkuyu yenmek için çözüm olabilir. Ancak bu bir insanın kendi başına yapacağı bir şey değildir. Uzman kişilerden yardım alınmalıdır.

Korkunun üzerine giderek korkunuzu yenebilirsiniz. Yükseklik korkunun varsa ve bunu yenmek istiyorsanız; yüksek bir binaya çıkın, gözlerinizi kapayın başka yerde olduğunuzu hayal edin. Daha rahat ettiğiniz, güvende oldugunuz bir yerde olduğunuzu. Derin nefes alın, yavaşça nefesini verin. Içinizden 10a kadar sayın. Yavaş yavaş bu korkunuzu bu egzersizlerle yenebilirsiniz

korkularımızı üzerine giderek yenmeliyiz. Korkup kaçarak yenemeyiz.

Örneğin biri yükseklikten korkuyorsa ben yaparım ben ederim der ve üstüne gitmesi gerekir korkuları yok olur.

yükseklik korkusu kisinin ailesinin gösterdigi yukseklikli ilgili abartılı davranış, düşme, kaza gibi etkenler yükseklik korkusunu tetikler bunlarla basetmek icin bireyinneden korktugu ortaya cikaralak psikolojik destek alınabilir.

Yükseklik korkusunu yenmek bir hayli zor bir iştir. Bu yüzden güvendiğimiz bir arkadaşımız ile yüksek bir yere çıkar ve onun elini tutarsak buna alışabiliriz.

bence bir psikoloğa gitmeli kesinlikle gerekirse ilaç bile kullanılmalı

İnsanların farklı alanlarda birçok fobilere bulunmaktadır bunlardan bir tanesi ise yükseklik korkusu olarak bilinmektedir özellikle yükseklik korkusu olan insanlar gerçekleştirmek istedikleri birçok faaliyeti Sırf bu yüzden ertelemek zorunda kalmaktadır özellikler bir yerden bir yere ulaşım sağlamak istedikleri zaman uçak kullanmak yerine otobüs kullanmayı tercih etmektedirler bu gibi durumların temel sebeplerinden bir tanesi bu korkun beslenme ve dayanak noktasından kaynaklanmaktadır özellikle bulunan kurtarabilmek amacıyla bireylerin kendi korkularının üzerine giderek buna yenmeye çalışmaları gerekmektedir ayrıca bunu faaliyetler olarak bireysel anlamda gerçekleştiremeyen bireylerin tiyatro alanında bilimsel çalışmalar yürütmüş ya da bu alanda deneyim sahibi olmuşlar tarafından eğitim almaları ve fonksiyonel çalışma yürütmeleri sayesinde sonuçlandırılmasına ulaşabilir fakat kesin olarak ilaçlı bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bireysel olarak yapılabilecek faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla bireylerin kendilerini kendi başına çalışmalar yürütmesi daha faydalı ve sağlıklı olabilir.

Genel olarak birçok korkunun psikolojik çözümü korkularla yüzleşmeye dayanır. Yüksek ama korunaklı biryere çıkarak güven hissi arttırılıp korkudan kurtulunabilir.

Yükseklik korkusu dışında başka herhangi bir rahatsızlığınız yoksa , panik atak-tansiyon gibi , kesinlikle bu korkunun üzerine gidilmelidir. Yüksek katların balkonundan veya camından aşağıya bakmak hatta mümkünse bir kere paraşüt etkinliği yapabilirseniz bu korkunun üstesinden gelmiş sayın kendinizi.

Onun tedavileri vardır tedavi olarak bunla tabiki başa çıkabilir arkadaşlar.o koorkuyla yüzleşerek çıkabilir

yüksek bir yere cikmaya aldırmak zorundadır.Çünkü korkularka başa çıkmanın en kolay yolu budur

çıkamaz sal gitsin onları merada gezsinler

Korkusunun Üzerine gitmeli. Onunla Uğraşmalı. Korktuğunu sürekli söylersen Gerçekten Korkarsın. Yapabileceğine inanmalısın.