Yün yorgan ve yastık bakımı nasıl olmalıdır?

Yün yorgan ve yastık bakımı nasıl olmalıdır? Yünler hangi aralıklarla yıkanmalı?

Yün, yorgan ve yastık bakımında en önemli şey içlerinde ki pamukları her hafta başı düzgün bir şekilde çıkarıp şişirmeleridir. Eğer ki pamuklu kullanmıyorsanız her 2 günde bir çamaşır makinesinde yıkayarak temiz bir biçimde kullanabilirsiniz.

ılık su ve beyaz sabun tercih edilmelidir, anneannelerimiz yastık ve yorgan içindeki yünleri çıkarırlar, onları ılık su ve beyaz sabunla yıkadıktan sonra güneşte kuruturlardı. Yünler kuruduktan sonra tahta parçası ya da oklava ile iyice dövüp kabarmasını sağlarlardı. Böylece tekrar yorgan ve yastıkların içine sağlıklı bir şekilde doldurulardı.

İÇİNDEKİ PAMUKLARI ÇIKARTIP TOZ VB ŞEYLERİ TEMİZLEMEK İÇİN PAMUKLARI SOPA İLE DÖVÜP TİFTİFLEMEK GEREKİR . ONUN DIŞINDA ELYAF PAMUKLAR MAKİNADA YIKANABİLİR .

Yün yorgan ve yastıklarda temizlik ve bakım için içlerindeki yünü en az 6 ayda bir boşaltıp hava alan balkon gibi bir yerde bekletip havalandırmalı ve yünlerin içinde sert cisimler varsa temizlenmeli, yüzlerini yani nevresimleri de makinada yıkayıp tekrar doldurmak gerekir.

Yün, Yastık ve Yorgan kullanmak sağlıklı olduğu kadar , temizliği de bi o kadar zahmetlidir. Ama kullanıyorsanız mutlaka yılda bir kez bakımını yapmalısınız. Öncelikle Yorganın üzeri dikildiği için yünü dışarı çıkartmak zor olduğundan Kuru Temizleme ile bunu halledebilirsiniz. Yastık da ise yünü boşaltıp bir leğen içinde güzelce yıkayıp, Güneşte kuruttuktan sonra elinizle yünleri tek tek kabartmalısınız.

Yün yorgan ve yastık bakımı biraz zahmetlidir ama zahmetine değer çünkü pofuduk yastıklarımız olur. Öncelikle içindeki yünü çıkartıp makineye atın ve güzelce yıkayın. Sonrasında makinadan çıkarıp kurutun nemli koymayın. Sonrasında yastık kılıflarının içine doldurun.