Yunus balıklarının özellikleri nelerdir? Ortalama kaç sene yaşarlar ve ağırlıkları kaç tondur?

Yunus balıklarının özellikleri nelerdir? Ortalama kaç sene yaşarlar ve ağırlıkları kaç tondur ?

gaga burunlari ve genis govdesi vardir,uzinluklari 1-4 metredir.10-12 ay arasinda dogum yapip 1-2 yavru balina dunyaya gelmektedir.

İnsanlar tarafından sevilen ve oldukça cana yakın canlılardır.Birçok filmde yer almış ve birçok sirkte insanların gösterimine sunulmuşlardır.Yunuslar memeli canlılardır ve balık grubunda yer almazlar. Ses dalgaları sayesinde her şeyi duyabilen bu canlıların hissiyatları oldukça güçlüdür. Bu özellikleri sayesinde kolayca yönlerini bulurlar ve hiçbir zaman kaybolmazlar. Yaşam alanları oldukça geniştir dünyanın çoğu yerinde yaşayabilirler.Denizlerde okyanuslarda ve nehirlerde dahi yaşayabilirler. Ortalama yaşam ömürleri 25-35 yıldır. Uzunlukları yaklaşık 2 metreyi bulan bu canlılar 200-300 kilo ağırlığında olurlar.

Yunuslar su hayvanlarıdır. Sirk gibi yerlerde de gösteri yapmaları olağandır. Bununla ilgili farklı gösteriler yer almaktadır.
Yunuslar genelde sürü halinde yaşayıp 50 den fazla türü olduğu bilinmektedir. Bilimde balık grubunda yer almazlar. Gözleriyle tahmini 300 derecelik çevreyi görebilirler. Ortalama 20 ila 40 sene arasında yaşarlar. Ağırlıklarına değinirsek 200-400 kilogram arasında bulunmaktadır.

Yunus balıkları en zeki memeli hayvan olarak bilinirler 40 a yakın türü bilinmektedir balık grubunda gösterilmezler aynı türler ve farklı türler arasında çiftleşme yaşanır hamilelik süreleri 1 yıl ila 17 ay arasında değişiklik gösterebilir en küçük 40 kilogram en büyük 400 kilogram kadar kilolu olabiliyor. Yaşam süreleri farklılık gösterir ama ortalama 17-20 yıl arası yaşarlar bazı türlerin 45 50 yıl yaşadığı gözlemlenmiştir

image">image

Balinagil ailesinden olan yunuslar, gelişmiş gövdeleri ve gaga şeklini almış burunlarıyla sempatik bir fark yaratırlar bu aileye. Boyları 1 ile 4 metre arasında değişmektedir. Hemen hemen her tür denizde yaşayan yunuslar, balıklar ve diğer küçük deniz hayvanlarıyla beslenirler. Omurgalı hayvanlar sınıflandırmasının içerisinde yer alırlar. Ve en zeki hayvan olarak bilinirler. Sıcak, sempatik, arkadaş canlısı görünümleri ile bizlerin gönlüne taht kurarlar.

Gebelikleri 10-12 ay süren yunusların genelde 1 veya 2 yavruları olur. Doğan yavrular hemen yüzmeye başlıyorlar. 19 ay kadar annelerini emen yavru yunuslar yaklaşık 16 ayın sonunda erginleşmeye başlıyorlar. Her türlü vitamin ve mineral bakımından zengin olan süt sayesinde bu yavrular çok hızlı gelişiyorlar. Yaklaşık 30 yıl kadar hayatlarına devam edebiliyorlar. Ağırlıkları ise 200-300 kg arasında değişebilmektedir.

Yunuslar yarasalar gibi yönlerini bulup avlanabilmek için seslerini kullanırlar. Yani kısacası her işlerini sesleri yardımıyla hallederler. ortalama 260 metre derinliğe kadar dalabiliyorlar . Ve ayrıca su yüzeyinden 6 metre yukarıya zıplayabiliyorlar . Japonya ve Peru’da eti yenen yunuslar mayın temizliğinde de kullanılmıştır . 20 saniye ila 30 dakika arasında aralıklarla nefes almak için su yüzeyine çıkarlar. Ağızlarında 100 adet diş bulunur. Günde 14 kiloya kadar balık tüketebilirler. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 200 – 300 kilogram ağırlığındalar . En küçük yunus türü olan yunuslar yaklaşık 1,2 metre uzunluğunda ve 40 kilogram ağırlığındalar.

Yunuslar insana yakın sıcakkanlı canlılardır. Genellikle sürü halinde yaşayan yunuslar 50-60 arası yunus’la sürü halinde gezmektedir. Yunuslar yaklaşık olarak 25 ile 40 yıl arasında yaşamaktadırlar. Genellikle ağırlıkları 300 400 kilogram arasındadır. Bu canlılar insana yakın oldukları için gösterilerde kullanırlar. Etkileyici bir şekilde yunuslar bazı durumlarda ya da strese girdikleri zaman toplu olarak intihar eden bir türdür.

Yunus balıkları insan dostu canlılardır insanları sudayken tehlikelerden korur dünyada yüzlerde örneği vardır.Ağırlıkları yaklaşık olarak 650 kilodur boyu ise190-400 cm aralığındadır.

YUNUS BALIKLARI

Yunuslar mameli deniz canlisidir.
Mememli olmasindan dolayi bilim onlari balik olarak kabul etmez.
Sürüler halinde yasamayi tercih ederler.
Yunuslarin özellikleri 300 derece dönebilme özelliğine sahiptir.
Ses dalgalarini ve cok dusuk frekanslari duyabilen kulaklara sahiptir.
Ortalama yaşam sureleri 25 ve 35 yil arasind yetişir.
Nehirlerde, denizlerde ve okyanuslarda bircok suda yasayabilirler.
Boylari 2 metreye ulaşabilir.
Yunuslarin diğer ilginc özelliği ise diger canlilarin vucut enwrjileri ile yaydıği enerjiyi farkedebilmesidir.
Tek yüzgecli canlilardir.
Ağırlıkları 200 ve 300 kg arasinda gelisir.
Memmeli bir hayvan olduklarindan dolayi akciğerlerini solunum yapmak icin kullanirlar.
Suda sicrar ve cok güzel yüzerler ve cok sicakkanli canlilardir.
Onlarin bu ozelliğini kullanip yunuslarla gösteriler düzenleyen insanlar vardir.
Hatta yunus terapisi adi altinda yunusla birlikte sorunlu cocuklarin yüzerek terapi aldiği bir programda mevcuttur.