Yunus Emre ve Mevlana'nın ortak özellikeri nelerdir?

Yunus Emre ve Mevlana’nın ortak özellikeri nelerdir?

Hem Yunus Emre hemde Mevlana mevlevi sanatın öncüleri olmuşlardır. İkiside müslüman dünyasında sanatları ve sözleri ile isimlerini altın harflerle tarihe kazımislardir.

Hoşgörü adalet için mücadele vermiş iki değerli isim yüzyıllar boyunca anılan bu şahsiyetler daha nice yıllar unutulmayacaktır .

Hem yunus hem mevlana edebiyat sanatına ün katmış mevlevi sanatın öncüleridir

Yunus Emre ve Mevlana’nın ortak özellikleri, ikiside arayış içindedir. Ve dönüş bu kainatın sahibi olanın olduğunu biliyorlar, onlar Mesnevî sanatına ve daha çok hoş görüye değer veriyordı.

Her ikisininde ana temasının hoşgörü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sanata verdikleri değernoktasındada birbirlerine benzerler. İkisi de dergah kültürü ile yetişmişlerdir,

Mevlana celalettin rumi Ve yunus emre Her ikisi de şairdir İslam’ın şairleridirler Mutasavvuflardır aynı devlette selçuklu devletinde aynı dönemde yaşamış tırlar ikisi de birliği Beraberliği kardeşliği İslam’ı Allah’ı peygamberimiz Hazreti Muhammet Mustafa sallallahu aleyhi vesellemi konu olmuşlardır Türk dünyasında tasavvufun önde gelen simalarındandırlar ikisinin de batıni Ve Zahir’i ilimleri vardır. Moğollara karşı büyük direnişte bulunmuşlar savaş esnasında İnsanların maneviyat kaynağı olmuşlardır .

Yunus Emre halk edebiyatı, Mevlana divan edebiyatında yazmıştır fakat ikisinin ortak özelliği dersek aruz ölçüsünü iki şairde kullanmıştır.

her ikiside adelet ve islam adına öncü isimlerdir her ikiside divan edebiyatının yazarlarındandır