Yüz göz olmak ne demek?

Yüz göz olmak ne demektir? Kısaca izah eder misiniz?

Arada bir mesafe kalmamıştır. Gerekli saygıyı göstermez taraflar birbirine karşı. Düşünmeden sözler sarf edilir. Samimiyet gibi görülür bazen ama samimiyetin sınırları da çok aşılmıştır. İş çığıRından çıkmıştır. İşTe böylesi tatsız ve nahoş bir ilişki türüdür. Siz siz olun kimseyle yüz göz olmayın, kendinize saygısız davranılmasını izin vermeyin insanlara saygı duymaktan da vazgeçmeyin.

Yüz göz olmak o kişiyle muhataba girmek yada bir diğer anlamı da bir dostla veya akraba ile araların bozulması ve tartışmaya ön ayak olmasıdır. Kısaca yüz göz olmak sonu tartışmayla biten birbirini sevmeyen iki insanın muhatap olmasıdır.

Yüz göz olmakla anlatılmak istenen, bir kimse bir başka bir insanla aradaki mesafeyi koruyamayarak senli benli olması durumudur. Birbirlerine karşı çekineceği bir durumun kalmaması ve birbirlerine rahat davranırlar. Aradaki mesafenin olmamasıdır. Aralarındaki ilişki sıadanlaşma durumudur. Mesela bir anne çocuğuna yüz verirse, çocukta bunu fırsata çevirip annesinin sözünü dinlememesi durumudur. Biriyle çok samimi olursak istediğimiz her şeyi yaptırmayız.

Yüz göz deyiminde anlatılmak istenen; kişilerin arasındaki mesafanin karonumadığı, laubalileşme olduğu ve birbirinden çekinecekbrşeylerin kalmadığı manasına gelir.

Yüz göz olmamak insalar arasındaki ilişkide sınırların olması gerektiğini anlatır. Kimseye çok fazla düşmanlık etmemek gerek bir gün dostun olabilir. Kimseye de çok fazla yüz vermemek gerek bir gün düşmanın olabilir.