Zift nedir? Nerelerde kullanılır?

Zift Nedir ? Nerelerde Kullanılır? Zift’in Ana Maddesi Nedir?

Katran ve benzeri maddelerin buharlastirilmasi yada damitikmasi sonucu üretilen madde ,kara sakız. Kolaylıkla kırılabilir, ısıyla eriyebilir ,su geçirmez siyah renkli bir maddedir. Su geçirmez özelliği sayesinde yer ve zemin kaplamalarında ,bina duvarı kaplamalarinda,temel duvarı kaplamalarinda kullanılır. Aynı zamanda yakıta dayanıklı şase kaplamalarinda ve boru ve vernik yapımlarında ,bazı endüstriyel alanlarda kullanılır.

Katrandan elde edilen siyah ve kadın maddedir çabuk erir katı haldeyken kolaylıkla kırılır petrolün damıtılmasında benzin gaz yağı Mazot ve Madeni Yağları ayrıldıktan sonra Geride kalan artik maddeye asfalt denir taş kömürü Linyit ve odun damıtılması ile önce katına katranında damitilip muhtelif organik maddeleri ayrıldıktan sonra geriye artık madde olarak da zift elde edilir.Halk arasinda kara sakiz nedir.

Katranın buharlaştırılmasından elde edilen siyah ve parlak,sakız kıvamında.Zift su geçirmez malzeme oldugu için yüzey kaplamada,bina ve temellerin duvarında ve boru hatları gibi inşaat alanlarında kullanılır…

Bence yollara borulara herhangi biyere atılır zift siyah bir maddedir