Zodyak takım yıldızları nedir?

Zodyak Takım Yıldızları nedir ? Hakkında bilgi verirmisiniz ?

Bir takımyıldız, gökyüzünde belirli bir düzende gruplandırılmış ve bir isim verilen yıldız kümesidir. En ünlü takımyıldızlar esas olarak Cassiopeia, Hercules, Pegasus veya Ursa Major gibi klasik Yunan geleneğinden gelir. Ancak, bu takımyıldızların hiçbiri zodyakın bir parçası değildir. İkizler, Aslan, Yay veya Akrep çoğumuzun tanıdık isimleridir. Toplam on ikiye tane olan diğer Zodyak takımyıldızları ile gruplandırıldığında, gökyüzünde bir desen oluştururlar. Bu model, gökbilimciler tarafından çağlar boyunca kullanılmıştır, çünkü gözlemcilerin güneş sistemi ve yıldızların yıl boyunca hareketini izlemelerini kolaylaştırır.

Zodyak Takım Yıldızlarının Kullanımı

Eski gökbilimcilerin nesneleri bulmasını ve konumlarını belirlemek için yıldızları kullanan gezginler ve denizciler için hayatı kolaylaştırdı. Zodyakın on iki takımyıldızı ekliptik düzlem boyunca uzanır. Ekliptik, Dünya'dan görüldüğü gibi Güneş'in gökyüzündeki dairesel yolu ile tanımlanır. Başka bir deyişle, Güneş bir yıl boyunca bu takımyıldızlardan geçiyor gibi görünüyor. Bu öngörülebilir döngü nedeniyle Güneş'in zodyaktan geçtiği yolculuk, eski kültürler tarafından yılın zamanını belirlemek için kullanıldı. Bu şekilde, zodyakın kardinal takımyıldızları dört mevsimin başlangıcını işaret eder. Güneş bu takımyıldızlara sırasıyla ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışın ilk günlerinde girer.

Zodyak Takım Yıldızlarının İsimleri

Zodyak'ın 12 takımyıldızı Yay, Oğlak, Aslan, İkizler, Terazi, Koç, Balık, Kova, Başak, Akrep, Yengeç ve Boğa'dır. Her biri yılın belirli tarih aralıklarıyla ifade edilir. Her biri farklı anlamlar içerir.

Astrolojinin haritasıdır çünkü takım yıldızdaki 12 yıldız 12 burcu temsil eder. Yunanca isimleriyle bunlar: Aries, Taurus, Gemini, Cancer, Leo, Virgo, Libra, Scorpius, Sagittarius, Capricorn, Aquarius, Piscesdir.