Zor bir hayattan geçen birisi, geleceğe umutla nasıl bakabilir?

Zor bir hayattan geçen birisi, geleceğe umutla nasıl bakabilir?

Her şeyin bir şekilde düzeleceğine inanması lazım. Yoksa çok zor. Ya da ona ışık kaynağı olacak insan çıkması lazım karşısına.

öncelikle hayatı zorluklarla geçen biri yaşadığını asla unutmaz ve bu hayatının her alanında onu etkiler. Ama biraz olsun ümit beslemek için değer vermek gerekir. Bir aile, sevgili,çocuk ve daha soyut ve somut bir çok nesneye değer verir bağlanırsak ümidimiz artar

Ona destek olacak, dinleyecek, anlayacak ve elinden tutacak kişiler olduğu sürece geleceğe umutla bakabilir.

Karamsar olmamalı. Pozitif düşünebilmeli her zaman. Yaşadıkları bu zor hayat onu daha bilinçli hale getirir bazı konularda zaten. İçimizdeki o ufakb bile olsa ümidi kesmemeliyiz.

Bu zorlukların kalıcı olmadığını her karanlığın bir aydınlığı olduğunu düşünerek hayatına devam ederse geleceğe umutla bakabilir.

Hayatın her alanında her an çıkacak olan zorlukları bilmesi kendisini bırakmaması lazım.

Hepimiz zor günlerden geçeriz fakat buradaki en önemli nokta ne kadar güçlü bir durumda kalabileceğimizdir. Zorluklara ne kadar göğüs gerersek hayata bakış açımız bir o kadarda genişler.

Yaşanan olaylardan tecrübe kazanmayı amaç edinmek gerekir. Her yaşanan olayda kendimizi suçlamak yerine ders çıkarmak gerekir. Zaten ben şanssızım ondan başıma geliyor demek yerine vardır bunda bir hayır demek gerekir.

Bunun için 20 yıllık phd ünvanına sahip deneyimli klinik psikolog teyzeler,amcalar sayesinde olur.Diğer türlü zihnin olumsuz düşünceleri sürdürüp durur.

zor bir hayattan geçen birisi hayata güzel bakması oldukça zordur. Fakat güzel şeyler yaşadıkça iyi insanlarla karşılaştıkça mutluluğa alışırlar

Her karanlığın sonunda bir ışık vardır bunu bilerek hareket etmesi onun içerisindeki umudu yeşertecektir .

Ne kadar zor bir hayat yaşadıysak yaşayalım hala nefes alıyorsak bir umut vardır.

Hayatın zorluklarını bilen bir kişi zaten geçmişteki yaşadıklarını yaşamamak için daha bir tecrübeli davranır.

İyi şeyler düşünmesi lazım kendini sürekli motive etmesi lazım ki hayatı yapabilir hale getirsin başka türlü olamaz.

Her zor şeyin sonunun güzel olduğunu bilmeli ilk önce. Hiçbir şeyin zorluğunu çekmeden güzelliğini tadamayız. En basit örnek olarak; Bir anne 9 ay boyunca birçok zorluk yaşar doğum yaparken de en büyük zorluğu yaşar ama bu zorluklar sonunda bebeğine kavuşur. O en güzel kavuşma sayesinde yaşadığı tüm zorlukları unutur. Zorluk yaşayan insanın sonundaki güzelliğe odaklanması onu motive edecektir.

Kendim böyle düşünüyorum…
Gelecekte ne yapacağım ? Sonum ne olacak diye düşünüyorum ? Kısacası gelecek kaygısı yaşıyorum.
Kendimi “olur gider eren” diye avutuyorum. Hayata olumlu bakıyorum…

Faydası da oluyor tabi ki. Yeterince kötü olaylara kafa yormamaya çalışıyorum. Üzülmemeye çalışıyorum.

Bu günlerin geçeceğini düşünüyorum. Tabiki de böyle olacak…

Olumsuzlukları bir kenara bırakıp kendini motive edici birşeyler bulmalı veya motive edici şeylerle uğraşmalı, hayat nekadar olumsuz gitse bile, hayatın olumlu yönleride vardır mutlaka…

Olumsuz düşüncelerin yerine bundan sonra ben bu hayatta ne yapabilirimi düşünerek veya bundan sonra benim yolum şöyle olmalı diyerek kendisine hedef belirletebilir böylece o hedefe doğru giderken kendi yaptığı hatalara tekrar düşmeyerek mutlu bir yaşamı olabilir.

Yaşadıkların ileride yaşayacağı güzelliklerin bedeli olduğuna inandırırsa kendini o zaman hayata umutla bakabilir.