Zor insanlarla başa çıkmanın yolları nelerdir?

Zor insanlarla başa çıkmanın yolları nelerdir? Başa çıkması için nasıl bir yol izlenmelidir?

Zor insanlar ile fazla uğraşmamak gerekir, üstüne gittikçe kendilerini daha da zorlaştırırlar, bir süre kendi haline bırakıp olacakları izlemek daha iyidir.


Zor insanlarla başa çıkmanın yolu empatidir. Neden o insan zor ilk önce bunu öğrenmek lazım. Sebebi doğrultusunda davranışlar sergilemek lazım. Sevgi de eklenirse empatiye sorunlar kalkar ortadan.

Öncelikle karşı taraftaki kişiyi anlamak çok önemli. Neye göre ve kime göre zor. Bu durumu analiz etmeye başladıktan sonra zaten cevap kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Bu tip insanların çok zıttına gitmemek lazım biraz tahammül ister iletişim onlarla .

Zor insanların başa çıkılmaz birileri olduğunu çok kafaya takmayıp kendi sınırlarınız içinde onlara gerektiğinde hayır diyebilecek kadar soğukkanlı olmaktır. Olası karşılaşılan sorunları fazla önemsemeyip çözüm odaklı davranmak ve düşünmek gerekir.

alttan almak huyuna gitmek gibi yollar olabilir


Her insanın bir zorluk tarafı vardır muhakkak,kimilerinin kuralları,düşünceleri daha keskindir.yuh der peygamber demez deyimi tamda bu insanları anlatır.böyle insanlarla çok inatlaşmamak gerek,olduğuna bırakıp onunla aynı fikirdeymiş gibi yapıp diyolog içinde kendi düşünce ve isteklerinizi kabullendirebilirsiniz.tabi bu insan gerçekten bu zahmetlere değer mi hayatınızdan çıkaramayacak aile içindén biriyse buyrun uğraşın tabi değer ama başkaları için kendinizi zorlamanın bir gerekçesi var mı bir sorun kendinize

Her insanın başkasında sevmediği yönleri vardır.Bu yönler de anlaşmayı daha zor yapar.O insanların sevmediğin yada zor yapan yönleriyle değil de konuşmayı kolaylaştıran yönleriyle işi idare etmen gerekir.Bu da olmadıysa kendi başına bırakmak en doğrusu.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır derler. İnsanlar hoşgörü ve nezaket karşısında fazla direnemezler. Zor insanlara sevgi ile yaklaşmak onları anlamaya çalışmak işe yarayacaktır.

Zor şahıslarla sağlıklı bir iletişim kurmak için sıradan iletişim becerilerinden fazlasını gerektirir doğal olarak.

İlk önce zor insan olarak tabir edilen kişi ile ne kadar muhattap olmak istiyoruz zorluk derecesi bir kendini beğenmişlikten mi ileri geliyor, yoksa kişi geçimsiz mi? veya biz geçinmek zorunda mıyız? Eğer bir şekilde bu insanlarla anlaşmak zorunda isek. Onların tasvip etmediği mantıklı şeyleri yapmamak lazım. Hele ki bu insan tabi bir durumumuz varsa ve kaçamıyorsak. Muhattabiyet seviyemizi belirli bir mesafede tutmamız gerekir. Konuşmalarımız, hal ve hareketleimiz, ölçülü, nazik ve tutarlı olmalıdır. Yalakalık seviyesine getirilmemelidir.

Bu soru aslında net cevabı bulunmayan sorular katagorisine örnek olarak gösterilebilir; çünkü insanları farklılaştıran karakterleridir bunu taş serttir ama elmas da serttir örneklemesi ile betimleyebileceğimizi düşünüyorum. Her insan aynı değildir.

adı üstünde zordur, başa cıkamazsın kendini yıpratmanla kalırsın

Nerdeyse hayatımın her alanında anlaşması zor kişilerle muhatap olma durumunda kaldım. Hepsi için ayrı taktikler uyguladım. Ama anladım ki bu kişiler genelde sorunlu olduğu için ne yaparsanız yapın ne şekilde yaklaşırsan yaklaşın sonunda kaybeden hep siz oluyorsunuz. Baktınız olmuyor zorlamayın. Ama elbette bir kaç tavsiyem var.

 • Öncelikle anlaşma yoluna gidin özellikle sizinle anlaşamıyorsa nedenini sorun.
 • o kişiyle samimi yakın olan kişilerden yardım isteyin. Tabi ezik gibi de davranmayın.
 • Herşeye rağmen olmuyorsa kendinizden çok fazla feragat etmemek adına mümkün oldukça muhatap olmamaya çalışın.
 • En önemlisi ne olursa olsun gülümseyin. Gülümsemek bulaşıcıdır.
 • fazla takmamak zorundayız cunku bazı zor insanların üstüne gidersek dahada zorlaşır o yüzden zamana bırakın ve izleyin

  Zor insanların hatalarını anlamaları da zordur. O yüzden sürekli söylenip, yüzgöz olmaktansa, susup susup en uygun zamanda lafını söylemek faydalı olur. Susma aşamasında insan öfkesini bastırır ve kendi hatalarını anımsar, böylece birbirini idare etme ile sonuçlanır.

  Zor insanlarla başa çıkmanın yolu şu atasözünde saklı çivi çiviyi söker derler o zorsa sende daha zor olursan herşey hal olur yoksa böyle insanlara alttan alarak başedemezsin ancak kendine kötülük etmiş olursun

  Karşımızdaki insanın sorununu anlamalıyız her şeyden önce.Sonra buna karşılık iyi ve onun için iyi olucak bir çözüm bulmalıyız.Bu çözüm için onu ikna etmeliyiz ve pes etmemeliyiz.

  @acn88#861999 ortamı terk etmek