Zürafa ceylanı nedir? Yaşam alanları nerelerdir? Özellikleri nelerdir?

Zürafa ceylanı nedir? Yaşam alanları nerelerdir? Özellikleri nelerdir?
image">image

Zürafa Ceylanı, gerenuk ismiyle de bilinir. Doğu Afrika’nın kuru kısımlarında bulunurlar. İlk olarak 1878’de doğa bilimci olan Victor Brooke tarafından keşfedilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir. Gerenuk, yani zürafa ceylanlarının uzun ve ince bir boynu bulunur. Bu boynundan dolayı Zürafa Ceylanı ismini almıştır. İnce bacakları ve ufak kafası ile ise bir ceylanı andırmaktadır.

Özellikle ona yaşam alanı olarak Afrika’nın iç bölgelerinde bulunan bu Ceylan türünü boyunun ince ve uzun olması kulaklarının da oldukça geniş olması kafasının sivri arka tarafının ise ince bir şekilde bulunması ve kafa kısmının zürafaya benzer bir şekilde tasarlanmış olması adını geliş noktasına işaret etmektedir zürafa adı bu canlıya buradan verilmiştir zürafa ceylanın rengi genellikle kahve rengine sahip olması ve karın altının beyaz olmasının yanı sıra genellikle çöl iklimine adapte bir şekilde ve Kayalık bölgeler içerisinde yaş yaşamını sürdüren canlılar arasında bulunmaktadır bacaklarının ince olmasının yanı sıra oldukça hareketli canlılardır. Zürafa Ceylanları ilk olarak Afrika’da 1878 yılında bir Doğa bilimci tarafından keşfedilerek o dönemden sonra kayıtlara geçmiş bir canlı türüdür.

Zürafa ceylanı genelde Afrika tarafların da yaşamaktadır.
Özellikleri ise;
Uzun ince boynu ve bacakları vardır, farklı görünümü ile hemen faek edilir. Genel de açık kahve renklerindedirler,göz ve ağız çevrelerinde beyaz kürkler vardır,kulakları geniştir.
Zürafa ceylanı ağaçların dalları,filizleri,meyve yaprakları ile beslenir.Günlük olarak çok fazla su tüketmezler,su ihtiyaçlarını yapraklardaki nemlerden karşılayabilirler…

Gerenuk ismiyle bilinen doğu Afrikanın kuru kısımlarında yaşayan uzun boylu antiloptır, Litocranius cinsinin tek üyesi olan gerenuk ilk olarak 1878’de doğa bilimci Victor Brooke tarafından tarif edilmiştir.